Ranking mebli do siedzenia

/
Potrzebujesz ok. 6 min. aby przeczytać ten wpis

Jednymi z najważniejszych mebli w naszym domu, są te, które służą do siedzenia. Muszą być nie tylko wygodne, ale powinny również ładnie wyglądać. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele różnych rodzajów mebli do siedzenia. Większość z nich ma pewne cechy charakterystyczne, którymi odróżniają się od innych typów. Coraz częściej możemy się spotkać z produktami, które stanowią ciekawe połączenie kilku bardziej tradycyjnych mebli.

Wszystko to sprawia, że znalezienia właściwych mebli staje się coraz trudniejszym zadaniem. Ogromny wybór może być przytłaczający i sprawić, że nie będziemy pewni co wybrać. W tym celu warto przyjrzeć się rankingowi, w którym dowiemy się, bez jakich mebli się nie obejdziemy, a które mogą ewentualnie stanowić ciekawy dodatek do wnętrza naszego domu.

Meble do siedzenia dla kilku osób — kanapa, sofa czy wersalka?

Centralnym elementem w każdym salonie powinien być dużych rozmiarów mebel tapicerowany, który zapewni miejsce do siedzenia dla większej ilości osób. Szukając takiego mebla mamy przed sobą kilka opcji. Najpopularniejszymi z nich są właśnie te trzy przedmioty. Ich nazwy często są używane jako synonimy, co nie do końca jest poprawne. Fachowcy rozróżniają je między sobą w zależności od tego, czy spełniają kilka warunków.

Kanapa powinna posiadać szkieletową konstrukcję wraz z oparciem sięgającym szyi osoby na niej siedzące. Ewentualnie możemy spotkać się z modelami z sięgającymi zaledwie połowy naszych pleców. Kanapy są właśnie w stanie pomieścić większa ilość osób w zależności od swoich rozmiarów. Co więcej, wyposażone są w system rozkładania. Siedzisko zostaje wysunięte, a oparcie złożone i całość tworzy wygodną płaszczyznę do spania. 

W takim razie czym różni się od niej sofa? Ten konkretne mebel ma swoje korzenie w kulturze tureckiej, który oryginalnie posiadał owalne oparcie. Niskie zawieszenie w połączeniu z wałkami zamiast typowych poręczy sprawia, że jest to idealne miejsce do relaksu w pozycji półleżącej. Oczywiście współcześnie spotykane sofy z wyglądu coraz bardziej upodobniają się do kanap. Główną różnicą pozostaje brak możliwości ich rozłożenia. Tym samym nie mogą nam posłużyć za łóżko. Z tego powodu to właśnie sofa jest uznawana za bardziej elegancki mebel. Ponieważ pozbawione są funkcji spania, mogą przybierać bardziej wymyślne kształty, posiadać odsłonięte nóżki. Przestrzeń pod siedziskiem pozostaje niezagospodarowana.

Z kolei wersalki pełni to samo zadanie co kanapa — ma w komfortowy sposób połączyć w sobie funkcję mebla do siedzenia oraz spania. Jej stałym elementem jest specjalna skrzynia na pościel oraz dwie tapicerowane ramy, które tworzą właśnie oparcie i siedzisko. Po ich rozłożeniu możliwe jest posłanie i spanie na takiej płaszczyźnie. Możemy również napotkać modele z lekko uniesionymi krańcowymi częściami, których siedzisko zostały wyprofilowane. Powszechną cechą jest brak jakichkolwiek podłokietników, na których miejscu możemy ewentualnie napotkać ażurowe poręcze.

Wygodne i eleganckie miejsca do siedzenia dla jednej osoby — fotel czy pufa?

Właściwe wybranie fotela jest niewiele mniej ważne od zakupu dobrej sofy. W zależności od naszych preferencji możemy się zdecydować na taki model, który będzie pasował do wybranego przez nas większego mebla. Z drugiej strony, wiele osób decyduje się kupić takie fotele, które będą oddzielnym elementem wystroju wnętrza. Oczywiście jego wygląd pozostaje tylko jednym z elementów, na które zwraca się uwagę podczas kupowania tych mebli.

Niezwykle ważną cechą każdego mebla do siedzenia jest jego ergonomiczność. Chodzi mianowicie o prawidłowe dopasowanie zagłówka, podłokietników, siedziska, oraz kąta nachylenia oparcia do naszej naturalnej krzywizny ciała. Co więcej, wybrany przez nas fotel powinien dostosowywać się, gdy będziemy zmieniać pozycję. Rozważając poszczególne modele mebli, należy sprawdzać, jakie posiadają siedzisko. Może być dynamiczne, wysunięte lub prawie całkowicie scalone z oparciem. Kolejnym istotnym elementem jest oparcie i to, czy możemy je swobodnie regulować. Chodzi przede wszystkim o zmienianie jego kąta nachylenia oraz wysokości. Wiele osób przykłada dużą uwagę do stabilności danego mebla jako jednym z czynników wpływających na komfort siedzenia.

Osoby zainteresowane kupnem foteli muszą zdecydować się jaki typ najbardziej im odpowiada. Tradycyjnym wyborem są modele skórzane, które równie dobrze sprawdzą się w naszym salonie i biurze. Głębokie siedzisko w połączeniu z wyjątkowo rozbudowanym oparciem zapewniają komfort siedzenia. Stosunkowo często sprzedawane są w zespole z podnóżkiem, na którym można oprzeć swoje nogi. Jednakże za ekskluzywny wygląd tego fotel przyjdzie nam zapłacić wysoką cenę. Jeżeli preferujemy coś bardziej swobodnego, warto zastanowić się nad tak zwanym papasanem. Składa się z dwóch elementów — dużej poduszki oraz rattanowej podstawy.

Jego charakterystyczny wygląd idealnie pasuje do mieszkań urządzonych w nowoczesnym stylu. Niestety nie jest zbyt wygodny i pełni przede wszystkim funkcję dekoracyjną. Szukając dobrego siedzenia do pokoju dziecka, warto pamiętać o fotelu piłce. Jest on doskonałym przykładem tego, jak producenci mebli stopniowo zacierają granice pomiędzy różnymi rodzajami siedzisk. Ponieważ z wyglądu przypominają piłkę nożną, stanowią atrakcyjny element wyposażenia wnętrza, z którego będzie korzystała nasza pociecha. Nowatorski design oraz miękkie siedzenie to tylko niektóre z zalet takiego mebla.

Z uwagi na działania producentów, coraz więcej z dostępnych na rynku produktów łączy w sobie cechy wielu mebli. Fotel i pufa to dwa różniące się między sobą siedziska. Pufy są zazwyczaj o wiele mniejsze i łatwiejsze do przenoszenia. Mamy do wyboru rozmaite ich typy pasujące do różnych sytuacji. Specyficznym rodzajem są te przypominające z wyglądu worek. Z uwagi na ogromne bogactwo kolorów, stylistyki oraz rozmiarów zyskują na popularności jako element wyposażenia wnętrza. Gdy mówimy o worku do siedzenia, możemy mieć na myśli pufę lub fotel. Zależy to przede wszystkim od jego gabarytów. Jeżeli jest to niewielki mebel, to możemy uznać go za pufę. Jego poprawna identyfikacja czasami jest jednak niemożliwa i coraz częściej zalicza się taki mebel do oddzielnej kategorii.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Rodzaje mocowań: gwoździe, kotwy, druty
Rodzaje mocowań: gwoździe, kotwy, druty
Na każdej budowie nie może zabraknąć pewnego zbioru niezbędnych elementów. W dzisiejszym poradniku postaramy się im bliżej przyjrzeć. Sprawdzimy, które […]
W jakie meble i akcesoria warto wyposażyć przydomowy garaż?
W jakie meble i akcesoria warto wyposażyć przydomowy garaż?
Posiadanie domku jednorodzinnego z garażem jest bardzo korzystne z kilku powodów. Pierwszy, najoczywistszy to taki, że mamy wreszcie miejsce gdzie […]
Za pomocą jakich rozwiązań można stworzyć własne dzieła sztuki do powieszenia we własnym domu?
Za pomocą jakich rozwiązań można stworzyć własne dzieła sztuki do powieszenia we własnym domu?
Kontemplacja sztuki przyczynia się do odczuwania stanu zbliżonego medytacji. Skupienie na elementach obrazu przenosi widza w świat rozmyślań, obserwacji i […]