Osuszacz – jak działa to urządzenie?

Nadmiar wilgoci w pomieszczeniach domowych to bardzo niepożądane zjawisko. Przyczynia się bowiem do powstawania na ścianach i innych powierzchniach płaskich niezwykle szkodliwych dla ludzkiego zdrowia grzybów oraz pleśni, a także wzrostu wydatków na ogrzewanie. Na szczęście istnieje możliwość wyeliminowania tego problemu poprzez zastosowanie nowoczesnego osuszacza powietrza. Funkcjonalne modele znajdziemy w asortymencie m.in. tej warszawskiej firmy: https://ekoklima.eu/osuszacze.

Prosty mechanizm przynoszący same korzyści

Zasada funkcjonowania standardowego osuszacza nie jest zbyt skomplikowana. Oczywiście bardzo duże znaczenie ma rodzaj urządzenia, ponieważ na rynku są łatwo dostępne zarówno konstrukcje kondensacyjne, jak i adsorpcyjne. W przypadku tych pierwszych mamy do czynienia z poborem zwilgotniałego powietrza za pomocą wentylatora, a następnie przepuszczeniem go przez specjalny filtr, skąd ostatecznie trafia do układu chłodniczego. Tam dochodzi do procesu skroplenia wilgoci, a oczyszczone z niej powietrze zostaje nieznacznie ogrzane i z powrotem wędruje do danego wnętrza.

Z kolei w modelu adsorpcyjnym kluczową rolę odgrywa rotator pokryty substancją o właściwościach higroskopijnych. Skutecznie pochłania ona wilgoć, która zostaje odciągnięta do wyznaczonego zbiornika. Pozbawione jej powietrze wydostaje się natomiast do pomieszczenia w nieco podwyższonej temperaturze (maksymalnie o 1-2 stopnie Celsjusza). Dodajmy, że w wysokiej klasy osuszaczach istnieje zawsze funkcja automatycznego kontrolowania poziomu wilgotności, co daje możliwość idealnego dostosowania tego parametru do aktualnych potrzeb.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

16 + 13 =