Z czego składa się wentylacja?

Układ wentylacji występuje w każdym budynku, niezależnie czy jest to dom jednorodzinny, blok mieszkalny czy też budynek użyteczności publicznej. Skład systemu wentylacyjnego składa się z pewnych kluczowych elementów, które zawsze muszą być zainstalowane. Poniżej przedstawiamy te części, które są absolutnie niezbędne, by można było mówić o skutecznie działającej wentylacji.

Kanał wentylacyjny

Głównym elementem systemu są specjalne pionowe kanały, które umieszcza się wewnątrz ścian już na etapie budowy. Prowadzą one od pomieszczenia, z którego ma być usuwane zużyte powietrze, na dach budynku. Szerokość kanału musi być na tyle duża, by nastąpił w nim naturalny, grawitacyjny ciąg kominowy. Można oczywiście zamontować wentylację mechaniczną, a dzięki temu stosować kanały o mniejszej średnicy, a także załamaniach i zmianach kierunku. Wszystko zależy od konkretnej inwestycji i lokalnych uwarunkowań.

Kratki i nasady kominowe

Na końcach każdego kanału wentylacyjnego muszą być zamontowane odpowiednie urządzenia, które zapewnią nieskrępowany wlot i wylot powietrza. W przypadku pomieszczenia, z którego ma być usuwane zużyte powietrze, mówimy o stosowaniu kratki wentylacyjnej. Te dostępne są w bardzo dużej liczbie rodzajów, mogą posiadać przesłonę umożliwiającą wpływanie na ciąg. Posiada je w swoim asortymencie każda hurtowania wentylacyjna Śląsk pozwala na zakup takich kratek także w marketach budowlanych. Drugi ciąg kanału, czyli wylot dachowy, powinien mieć zainstalowany specjalny wywietrznik, zwany także nasadą kominową.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

pięć × cztery =