Celiakia to choroba genetyczna objawiająca się nietolerancją glutenu – białka, które występuje w zbożach. Pierwsze symptomy tego schorzenia można zauważyć już u niemowląt, gdy ich dieta zostaje wzbogacona o produkty na bazie mąki. Choroba może się jednak objawiać dopiero w wieku młodzieńczym lub dorosłym. Symptomy celiakii często są bagatelizowane i mylone z innymi schorzeniami układu pokarmowego.
Spożywanie glutenu przez osoby dotknięte celiakią może być niebezpieczne. Dochodzi wówczas do zamknięcia kosmków jelitowych i trudności ze wchłanianiem składników odżywczych. U takich osób często pojawiają się choroby związane z brakiem odpowiednich minerałów i witamin, np. anemia. W przypadku spożywania glutenu dochodzi do wielu dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Najczęstsze z nich to: wzdęcia, bóle brzucha, biegunki i wymioty. Kluczowa jest wczesna diagnoza, gdyż nieleczona nietolerancja glutenowa może prowadzić do groźnych konsekwencji, nawet do raka jelita cienkiego.
W przypadku podejrzenia celiakii warto przeprowadzić kompleksowe badania, dostępne na http://www.euroimmundna.pl/. Aby lekarz mógł potwierdzić nietolerancję glutenu, trzeba wykonać kilka różnych testów, m.in. na przeciwciała celiakii, biopsję jelita cienkiego, a czasami również badania genetyczne – zwłaszcza jeśli któryś z krewnych pacjenta chorował na to schorzenie. Z pomocą lekarza i nowoczesnych badań można wykluczyć lub stwierdzić nietolerancję nawet u osób, które już są na diecie bezglutenowej.