Czym współcześnie obrabia się metal?

W dzisiejszych czasach branża przemysłowa rozwija się wyjątkowo intensywnie – głównie dzięki innowacyjnym technologiom oraz automatyzacji produkcji. Dotyczy to również obróbki elementów metalowych, w której wykorzystuje się liczne zaawansowane maszyny i narzędzia. Gwarantują one wysoką precyzję i uzyskanie wyrobów finalnych charakteryzujących się znakomitą jakością oraz wytrzymałością, a ponadto w znacznym stopniu usprawniają cały proces wytwarzania. Z niniejszego artykułu dowiemy się, jakie sprzęty są najbardziej przydatne. 

Różnorodne formy obróbki 

Obróbka metali to proces technologiczny polegający na zmianie ich pierwotnych parametrów. Chodzi o kształt, rozmiar, a nawet właściwości chemiczne czy fizyczne. Zdecydowanie najbardziej popularna jest obróbka mechaniczna, nazywana potocznie skrawaniem, która opiera się na frezowaniu, toczeniu oraz szlifowaniu wybranych elementów w celu nadania im pożądanego kształtu. Nieco mniej powszechna jest obróbka plastyczna, przeprowadzana na zimno lub na gorąco. W tym przypadku mamy zazwyczaj do czynienia z kuciem, tłoczeniem, a także ciągnieniem. Trzeci rodzaj to obróbka cieplna (termiczna), wykorzystywana głównie w procesie modyfikacji stali (kluczowa czynność to hartowanie).

Bez maszyn CNC ani rusz 

Podstawowym narzędziem służącym współcześnie do obróbki jest wiertarko frezarka do metalu o szerokim zakresie obrotów (z regulacją), za pomocą której bez problemu wykonuje się wszelkie otwory czy frezy. Posiada ona wszechstronne zastosowanie i zapewnia wysoką wydajność. Przydatnym sprzętem jest również krawędziarka, przeznaczona do prasowania, zgniatania oraz gięcia materiału w taki sposób, aby nadać mu właściwą formę. Oprócz tego w profesjonalnych zakładach przemysłowych i warsztatach bardzo często używa się wykrawarek, tokarek, giętarek, gratownic, gwintowników, rozwiertarek, szlifierek, nożyc do blachy i specjalnych pił ze wzmocnionym ostrzem.

Szczególne miejsce w procesie obróbki zajmują innowacyjne maszyny pracujące w oparciu o technologię CNC, czyli sterowane numerycznie za pomocą komputerowego oprogramowania CAM. Służą one do wykonywania wyjątkowo skomplikowanych elementów i detali z ogromną dokładnością, a także optymalną powtarzalnością. Ich ogromną zaletą jest to, że wyraźnie skracają czas obróbki i umożliwiają łatwe wdrożenie produkcji seryjnej, co ma decydujący wpływ na wzrost zysków oraz rozwój firmy na rynku. Dodajmy, że istnieje możliwość ich szybkiego zaprogramowania według konkretnych, bieżących planów produkcyjnych.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dziewięć + szesnaście =