Budowa drogi – jak przygotowywane jest jej podłoże

Budowa drogi to duże przedsięwzięcie, którego musi podjąć się inwestor wznoszący nowy budynek lub wykonujący zjazd z drogi. W końcu mieszkańcy domu czy właściciele działki muszą mieć zapewniony dojazd dla samochodów osobowych i ciężarowych bez względu na warunki atmosferyczne. Z tego też powodu wykonanie drogi warto powierzyć profesjonalistom.

Jak przygotować podłoże drogi?

Droga do budowy musi być solidnie przygotowana, ponieważ wymaga wjazdu ciężkiego, nawet kilkunastotonowego sprzętu. Pierwszym etapem budowy rogi jest korytowanie, czyli wybranie ziemi na ustaloną szerokość wjazdu i głębokość 30-50 centymetrów. Na tak przygotowane podłoże należy położyć warstwę oddzielającą, czyli geowłókninę lub specjalną siatkę, a następnie wysypać gruby kamień lub gruz betonowy, który będzie stanowił mocną podstawę i zapobiegnie zmieszaniu się drobniejszych elementów z ziemią. Dopiero kiedy podwaliny z grubszego kamienia lub gruzu są przygotowane, wysypuje się wierzchnią warstwę z drobniejszego kruszywa lub naturalnego kamienia. Wierzchnią warstwę drogi warto dodatkowo utwardzić, wykorzystując w tym celu tzw. skoczek ubijak, czyli zagęszczarkę.

Jaki powinien być rozmiar drogi dojazdowej?

Aktualne przepisy wymagają, by droga dojazdowa do posesji miała co najmniej 5 metrów szerokości – w przypadku węższych dojazdów nie uzyska się pozwolenia na budowę. Oczywiście nie dotyczy to dróg wewnętrznych, które są wykonywane np. na wewnętrznej terenie działki i służą wyłącznie do celów prywatnych. Minimalna szerokość drogi pozwalająca na dojazd samochodów osobowych czy ciężarowych to 3-3,5 metra.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

18 − 7 =