Właściwa temperatura w domu może zostać uzyskana na wiele sposobów. Jednocześnie ogromny wpływ na jej stan mają nie tylko pory roku, ale i jakość ocieplenia wnętrz. Jeśli okna lub mury są nieszczelne, zachowanie stałej ciepłoty wewnątrz może być niezmiernie trudne do uzyskania. Dlatego też o poszczególne elementy powinniśmy zadbać już na etapie stawiania fundamentów i dalszej budowy mieszkania.
Jeśli mimo wielu prób temperatura w domu nadal nie jest dla nas optymalna, to winę za to ponosić może źle ustawione ogrzewanie. Zauważalne jest to szczególnie w okresie grzewczym, pomiędzy jesienią a zimą. A im mniej wydajnie ustawione jest grzanie, tym większa kwota pojawi się na naszym rachunku. Ciekawym rozwiązaniem w takich przypadkach jest zaopatrzenie się w licznik ciepła, który wykona za nas niezbędne obliczenia.
Optymalna temperatura jest trudna do określenia (jej zakres waha się od 18 do 22 stopni), jednak zbyt wysoka lub niska może mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie. Zwłaszcza, gdy występuje w sypialni (symptomami mogą być: bezsenność, problemy ze snem, niewysypianie się).
Wpływ na odczuwalną temperaturę w pomieszczeniach mają rodzaje ogrzewania przez nas zamontowane, ocieplenie budynku, ale i urządzenia takie jak termostaty czy klimakonwektor. Ten ostatni jest produktem nowoczesnym, który daje nam precyzyjną kontrolę nad regulacją temperatury. Pozwala na ogrzewanie pomieszczeń zimą i chłodzenie ich latem oraz umożliwia ustawienie dokładnej temperatury, jaka ma zostać odczuwalna w danym wnętrzu.