Jak zaoszczędzić na prądzie

Oszczędzanie energii elektrycznej jest bardzo popularnym zagadnieniem nie tylko ze względu na kwestie finansowe, ale również ochronę środowiska. Dobrze jest mieć sprawdzony sprzęt, dostępny m.in. na https://www.elektromarketania.pl/66-gniazda-i-laczniki- , który pozwoli na efektywniejsze oszczędzanie energii elektrycznej w domu.

Odbiorniki energooszczędne

Wszystko, co pobiera energię elektryczną nazywamy odbiornikiem. Jednym z najczęściej używanych są źródła światła. Żarówki przez dziesiątki lat przeszły swoistą ewolucję w kierunku oszczędności. Jak wiadomo, standardowa żarówka większość pobieranej energii elektrycznej przetwarza na ciepło, a tylko niewielką część na światło. Trudno mówić tu o oszczędności. Dlatego coraz więcej ludzi stosuje oświetlenie energooszczędne. Swego czasu była moda i popyt na tzw. żarówki czy świetlówki energooszczędne. Ostatnio najpopularniejsze jest oświetlenie LED-owe, które charakteryzuje się niewielkimi stratami energii.

Innymi popularnymi odbiornikami w gospodarstwie domowym jest sprzęt AGD i RTV. Spore grono klientów podczas kupna przywiązuje wagę do klasy energetycznej urządzenia. Najbardziej energooszczędne urządzenia dostępne w tej chwili na rynku są oznaczone w klasie A+++.

Wyłączanie urządzeń

Innym sposobem na oszczędności jest odłączanie urządzeń od sieci w czasie, gdy nie są one używane. Na przykład sterowanie oświetleniem za pomocą czujników ruchu powoduje wyłączenie oświetlenia w pomieszczeniu, w którym nikogo nie ma. Poza tym niektórzy wyciągają z gniazdka wtyczkę, kiedy na przykład nie oglądają telewizji albo nie używają laptopa. Urządzenia działające na tzw. podtrzymaniu pobierają prąd nawet, jeśli są niewłączone.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwa + piętnaście =