Z czego powstaje tusz wykorzystywany przez drukarki? Też się zastanawiałeś?

/
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Tusz używany przez drukarzy jest wykonany z połączenia wody i pigmentów. Pigmenty to drobno zmielone cząsteczki o różnych kolorach, które mogą być organiczne lub nieorganiczne.

A jakich dokładnie pigmentów?

Czerń węglowa – Jest to pigment na bazie węgla i najczęściej stosowany w atramentach do drukarki, w tym w atramentach do drukarek laserowych. Jest on również stosowany w niektórych długopisach. Sadza występuje również w niektórych produktach spożywczych, takich jak czekolada, sos char siu, a nawet niektóre piwa!

Zielony tlenek chromu – Ten pigment jest mieszaniną tlenku chromu (III) z innymi substancjami chemicznymi, takimi jak nadtlenek magnezu i siarczan baru. Jest często spotykany w tuszu do zakreślaczy, ponieważ ma silny ładunek ujemny, który pozwala mu przylegać do papieru lepiej niż tradycyjnym barwnikom.

Dwutlenek tytanu – Ten biały pigment jest głównym składnikiem białego papieru do drukarki i można go znaleźć w wielu innych produktach, takich jak pasta do zębów, kosmetyki i farby.

Druk wcale nie taki prosty, jak mogłoby się wydawać

Producenci drukarek atramentowych stosują w swoich wkładach wiele różnych tworzyw sztucznych. Najpopularniejsze z nich to ABS (akrylonitrylowy butadien styren) i PBT (politereftalan butylenu). ABS jest dostępny od wielu lat i okazał się niezawodnym materiałem do zastosowań w druku. PBT to nowszy materiał, który jest dostępny od lat 80-tych, ale dopiero od niedawna jest wykorzystywany w drukarkach atramentowych.

Atramenty oparte na pigmentach są nieco tańsze niż te oparte na barwnikach, ponieważ zawierają mniej rozpuszczalników, dzięki czemu łatwiej wysychają na papierze przechodzącym przez głowicę drukarki.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Cenne wskazówki przy wyborze obrączek ślubnych
Cenne wskazówki przy wyborze obrączek ślubnych
Dokonanie wyboru dotyczącego obrączek ślubnych często stanowi dość trudny orzech do zgryzienia. Cenne wskazówki przy wyborze obrączek ślubnych to porady, […]
Meble i domowe dekoracje- jak łączyć ich kolory?
Meble i domowe dekoracje- jak łączyć ich kolory?
Dom powinien być przemyślanie udekorowany, aby nie wdarł się chaos, a przestrzeń pozostawała użytkowa i estetyczna. Ekstrawagancja jest mile widziana, […]
Kamizelki odblaskowe, czyli kiedy i gdzie powinniśmy je nosić?
Kamizelki odblaskowe, czyli kiedy i gdzie powinniśmy je nosić?
W jaki sposób zwiększyć swoje bezpieczeństwo? Codziennie możemy podjąć wiele czynności, które pomagają nam uniknąć różnych zagrożeń. Odpowiednie zachowanie na […]