Z czego powstaje tusz wykorzystywany przez drukarki? Też się zastanawiałeś?

/
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Tusz używany przez drukarzy jest wykonany z połączenia wody i pigmentów. Pigmenty to drobno zmielone cząsteczki o różnych kolorach, które mogą być organiczne lub nieorganiczne.

A jakich dokładnie pigmentów?

Czerń węglowa – Jest to pigment na bazie węgla i najczęściej stosowany w atramentach do drukarki, w tym w atramentach do drukarek laserowych. Jest on również stosowany w niektórych długopisach. Sadza występuje również w niektórych produktach spożywczych, takich jak czekolada, sos char siu, a nawet niektóre piwa!

Zielony tlenek chromu – Ten pigment jest mieszaniną tlenku chromu (III) z innymi substancjami chemicznymi, takimi jak nadtlenek magnezu i siarczan baru. Jest często spotykany w tuszu do zakreślaczy, ponieważ ma silny ładunek ujemny, który pozwala mu przylegać do papieru lepiej niż tradycyjnym barwnikom.

Dwutlenek tytanu – Ten biały pigment jest głównym składnikiem białego papieru do drukarki i można go znaleźć w wielu innych produktach, takich jak pasta do zębów, kosmetyki i farby.

Druk wcale nie taki prosty, jak mogłoby się wydawać

Producenci drukarek atramentowych stosują w swoich wkładach wiele różnych tworzyw sztucznych. Najpopularniejsze z nich to ABS (akrylonitrylowy butadien styren) i PBT (politereftalan butylenu). ABS jest dostępny od wielu lat i okazał się niezawodnym materiałem do zastosowań w druku. PBT to nowszy materiał, który jest dostępny od lat 80-tych, ale dopiero od niedawna jest wykorzystywany w drukarkach atramentowych.

Atramenty oparte na pigmentach są nieco tańsze niż te oparte na barwnikach, ponieważ zawierają mniej rozpuszczalników, dzięki czemu łatwiej wysychają na papierze przechodzącym przez głowicę drukarki.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Motoreduktor ślimakowy – jakie są jego zalety?
Motoreduktor ślimakowy – jakie są jego zalety?
Istnieje wiele różnych rodzajów silników, jednak my skupimy się na motoreduktorze ślimakowym. Jest to bardzo powszechny rodzaj silnika, który można […]
Sprzęt do amatorskiego trenowania boksu
Sprzęt do amatorskiego trenowania boksu
Boks to niewątpliwie rodzaj sportu, który wzbudza spore zainteresowanie zarówno wśród mężczyzn, jak i wśród kobiet. To, co działa tutaj […]
Jakie trunki zamówić na wesele?
Jakie trunki zamówić na wesele?
Wesele to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu każdej pary. Jego organizacja wymaga zawsze podjęcia wielu rozmaitych decyzji, a niezwykle […]