Wyprawa do lasu z psem – co warto wiedzieć?

/
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Zarówno wakacje, jak i jesienne grzybobrania sprzyjają wspólnym wyprawą z psem do lasu. Planując wycieczkę, warto wiedzieć o kilku rzeczach i odpowiednio się przygotować. Co należy zrobić, aby nasz czworonożny przyjaciel był bezpieczny?

Kleszcze w lesie – jak zadbać o bezpieczeństwo psa?

Jednym z najważniejszych zagrożeń związanych z wyprawą z psem do lasu są bytujące tam kleszcze. Są to pasożyty zewnętrzne, które mogą przenosić choroby takie jak:

– babeszjoza,

– borelioza,

– anaplazmoza, czy erlichioza.

Chcąc zadbać o bezpieczeństwo swojego czworonoga zastosuj wcześniej właściwą profilaktykę! Do wyboru są:

– obroże,

– wylewki na kark (preparaty spot-on),

– tabletki.

Poszczególne preparaty różnią się od siebie m.in. czasem działania. Obroże działają nawet do 8 miesięcy, a popularne wylewki na kark od trzech do czterech tygodni. Szeroki wybór środków działających przeciwkleszczowo oraz przeciwpchelnie znajdziemy chociażby na stronie https://sklep.luna-zoologiczny.pl/.

Co robić, gdy pies zgubi się w lesie?

Mądry Polak po szkodzie? Lepiej uniknąć stresu związanego z zaginięciem pupila, dlatego zanim wybierzemy się na wycieczkę po łąkach lub lasach, wybierzmy się do lekarza weterynarii, by zaczipować swoje zwierzę. Następnie numer czip zarejestrujmy w specjalnych bazach przeznaczonych do rejestracji zwierząt domowych. Tylko w ten sposób nasz pies będzie miał szansę wrócić do domu. Pamiętajmy, że odnalezienie pupila dodatkowo ułatwi nam także umieszczenie adresówki przy obroży.

Pies w lesie – przepisy prawa

Wielu opiekunów wypuszcza swoje czworonogi, by pobiegały w lesie bez smyczy. Tymczasem bezpieczniejsze dla psa oraz portfela opiekuna jest wyprowadzanie pupila np. na długiej smyczy. Art. 30 ust. 1 pkt 13 ustawy o lasach mówi bowiem, że na terenach leśnych zabrania się puszczania psów „luzem”, a niestosowanie się do tego zapisu grozi poniesieniem kary w postaci grzywny lub nagany!  Co ważne, kara nie jest zależna od wyrządzonych przez zwierzę szkód. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Roboty przemysłowe – spawanie zrobotyzowane i nie tylko
Roboty przemysłowe – spawanie zrobotyzowane i nie tylko
Robot przemysłowy to system robotów wykorzystywany w produkcji. Roboty przemysłowe są zautomatyzowane, programowalne i zdolne do ruchu na co najmniej […]
Jak bez większych problemów stworzyć własną stronę www?
Jak bez większych problemów stworzyć własną stronę www?
Tworzenie zaawansowanych funkcyjnie i estetycznych stron internetowych nie jest łatwe i wymaga od programisty lat doświadczenia. Trudnością jest duża ilość […]
Gdzie wybrać się na wakacje? Morze czy góry?
Gdzie wybrać się na wakacje? Morze czy góry?
Zbliżają się wakacje. Oznacza to, że czas podjąć ważne decyzje odnośnie spędzania wolnego czasu podczas urlopu. Należy zająć się tym […]