Wyprawa do lasu z psem – co warto wiedzieć?

/
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Zarówno wakacje, jak i jesienne grzybobrania sprzyjają wspólnym wyprawą z psem do lasu. Planując wycieczkę, warto wiedzieć o kilku rzeczach i odpowiednio się przygotować. Co należy zrobić, aby nasz czworonożny przyjaciel był bezpieczny?

Kleszcze w lesie – jak zadbać o bezpieczeństwo psa?

Jednym z najważniejszych zagrożeń związanych z wyprawą z psem do lasu są bytujące tam kleszcze. Są to pasożyty zewnętrzne, które mogą przenosić choroby takie jak:

– babeszjoza,

– borelioza,

– anaplazmoza, czy erlichioza.

Chcąc zadbać o bezpieczeństwo swojego czworonoga zastosuj wcześniej właściwą profilaktykę! Do wyboru są:

– obroże,

– wylewki na kark (preparaty spot-on),

– tabletki.

Poszczególne preparaty różnią się od siebie m.in. czasem działania. Obroże działają nawet do 8 miesięcy, a popularne wylewki na kark od trzech do czterech tygodni. Szeroki wybór środków działających przeciwkleszczowo oraz przeciwpchelnie znajdziemy chociażby na stronie https://sklep.luna-zoologiczny.pl/.

Co robić, gdy pies zgubi się w lesie?

Mądry Polak po szkodzie? Lepiej uniknąć stresu związanego z zaginięciem pupila, dlatego zanim wybierzemy się na wycieczkę po łąkach lub lasach, wybierzmy się do lekarza weterynarii, by zaczipować swoje zwierzę. Następnie numer czip zarejestrujmy w specjalnych bazach przeznaczonych do rejestracji zwierząt domowych. Tylko w ten sposób nasz pies będzie miał szansę wrócić do domu. Pamiętajmy, że odnalezienie pupila dodatkowo ułatwi nam także umieszczenie adresówki przy obroży.

Pies w lesie – przepisy prawa

Wielu opiekunów wypuszcza swoje czworonogi, by pobiegały w lesie bez smyczy. Tymczasem bezpieczniejsze dla psa oraz portfela opiekuna jest wyprowadzanie pupila np. na długiej smyczy. Art. 30 ust. 1 pkt 13 ustawy o lasach mówi bowiem, że na terenach leśnych zabrania się puszczania psów „luzem”, a niestosowanie się do tego zapisu grozi poniesieniem kary w postaci grzywny lub nagany!  Co ważne, kara nie jest zależna od wyrządzonych przez zwierzę szkód. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jaki rodzaj odzieży mają służby mundurowe
Jaki rodzaj odzieży mają służby mundurowe
Służby mundurowe z racji na charakter wykonywanej pracy, a także ze względu na zagrożenia i kwestie związane z bezpieczeństwem, tak […]
Bezpieczny kierowca – Jak unikać wypadków samochodowych
Bezpieczny kierowca – Jak unikać wypadków samochodowych
Bezpieczna jazda to kwestia zdrowego rozsądku. Należy być czujnym i uważnym na drodze przez cały czas, przestrzegać ograniczeń prędkości i […]
Co ma wpływ na udany trening?
Co ma wpływ na udany trening?
W ostatnich latach można zauważyć, że coraz więcej osób podejmuje regularną aktywność fizyczną, ponieważ ruch wpływa pozytywnie na zdrowie i […]