W świadomości wielu osób pojęcie dezynfekcji jest tożsame ze sterylizacją. Tak jednak nie jest. Dezynfekcja a sterylizacja
Dezynfekcja jest procesem pozbywania się z powierzchni przedmiotów wszelkich żyjących mikroorganizmów. Sterylizacja obejmuje działania, zmierzające do usunięcia wszelkich ich form – w tym różnego rodzaju przetrwalników. Istnieje wiele metod sterylizacji i dezynfekcji.
Do sterylizacji można użyć środków różnego rodzaju. Do najpowszechniejszych metod należy dezynfekcja i sterylizacja termiczna. Polega ona na usunięciu mikroorganizmów przy użyciu wysokiej temperatury. Najczęściej stosowane jest do tego gorące powietrze lub para wodna. Metoda ta daje dobre efekty przy braku uciążliwości, związanych z zastosowaniem środków chemicznych, może więc być stosowana na przykład w rolnictwie, przetwórstwie żywności, transporcie artykułów spożywczych lub zwierząt. Stosunkowo powszechna jest też sterylizacja i dezynfekcja za pomocą środków chemicznych, zabijających różne formy drobnoustrojów. Ma ona jednak swoje minusy i nie w każdej sytuacji może zostać użyta. Inną metodą jest sterylizacja promieniowaniem ultrafioletowym. W ostatnim czasie coraz częściej podnosi się zarzut jej niepełnej skuteczności.