Szerokie czy wąskie, czyli o tym jakie powinny być opony na zimę

Opony zimowe to jeden z dwóch podstawowych typów używanych powszechnie i dostępnych na szerokim rynku. Wydaje się, że zakup takich opon nie może być niczym skomplikowanym i polega jedynie na wyborze modelu. Okazuje się jednak, że na tym etapie sprawa może zostać utrudniona, gdyż modele te możemy nabyć w różnych rozmiarach, wąskim oraz szerokim. Który z nich sprawdzi się w zimie?

Jaki rozmiar opon wybrać na zimę?

Zarówno szersze, jak i węższe opony mogą mieć swoje zalety. Pierwsze z nich oferują większą powierzchnię styczną z nawierzchnią, co gwarantuje zdecydowanie lepszą trakcję i skraca drogę hamowania. Takie ogumienie zazwyczaj ma także niższy profil, który zwiększa sztywność, a tym samym pozwala stabilniej pokonywać zakręty, nawet na mokrej lub oblodzonej nawierzchni. Poza tym szersza opona to więcej lamelek, czyli wyżłobień i rowków, które wgryzają się w śnieg, a nawet lód, gwarantując doskonałą przyczepność. Węższe opony sprawiają natomiast, że nacisk na daną jednostkę powierzchni jest dużo większy, dzięki czemu trakcja jest jeszcze lepsza, szczególnie w przypadku, gdy mamy do czynienia ze świeżym śniegiem. Profil takich opon jest wyższy, a więc mogą one nieco gorzej pokonywać zakręty, ale za to umożliwią sprawne przedzieranie się przez grube warstwy zalegającego na drodze śniegu. Dodatkowo są one odporniejsze na aquaplaning, czyli lepiej radzą sobie z odprowadzaniem wody. 

Zarówno pierwszy, jak i drugi rodzaj ma swoje pozytywne cechy, które mogą zagwarantować bezpieczeństwo w trakcie zimy. Ostateczny wybór może w znacznej mierze zależeć od rozmiaru samych kół, które w różnych samochodach mogą być bardzo odmienne. To na co warto zwrócić uwagę bez względu na to czy będą to jedne, bądź drugie opony, to ich jakość. Wysokim standardem będą cechować się na przykład opony Kleber, czy też modele od podobnych rangą producentów.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

dziewiętnaście + dwadzieścia =