Nadmiar wilgoci w pomieszczeniach domowych to bardzo niepożądane zjawisko. Przyczynia się bowiem do powstawania na ścianach i innych powierzchniach płaskich niezwykle szkodliwych dla ludzkiego zdrowia grzybów oraz pleśni, a także wzrostu wydatków na ogrzewanie. Na szczęście istnieje możliwość wyeliminowania tego problemu poprzez zastosowanie nowoczesnego osuszacza powietrza. Funkcjonalne modele znajdziemy w asortymencie m.in. tej warszawskiej firmy: https://ekoklima.eu/osuszacze.
Zasada funkcjonowania standardowego osuszacza nie jest zbyt skomplikowana. Oczywiście bardzo duże znaczenie ma rodzaj urządzenia, ponieważ na rynku są łatwo dostępne zarówno konstrukcje kondensacyjne, jak i adsorpcyjne. W przypadku tych pierwszych mamy do czynienia z poborem zwilgotniałego powietrza za pomocą wentylatora, a następnie przepuszczeniem go przez specjalny filtr, skąd ostatecznie trafia do układu chłodniczego. Tam dochodzi do procesu skroplenia wilgoci, a oczyszczone z niej powietrze zostaje nieznacznie ogrzane i z powrotem wędruje do danego wnętrza.
Z kolei w modelu adsorpcyjnym kluczową rolę odgrywa rotator pokryty substancją o właściwościach higroskopijnych. Skutecznie pochłania ona wilgoć, która zostaje odciągnięta do wyznaczonego zbiornika. Pozbawione jej powietrze wydostaje się natomiast do pomieszczenia w nieco podwyższonej temperaturze (maksymalnie o 1-2 stopnie Celsjusza). Dodajmy, że w wysokiej klasy osuszaczach istnieje zawsze funkcja automatycznego kontrolowania poziomu wilgotności, co daje możliwość idealnego dostosowania tego parametru do aktualnych potrzeb.