Ostry dyżur okulistyczny – co warto wiedzieć?

Oko jest bardzo delikatnym narządem. Znajduje się w kostnym gnieździe i jest chronione przez powieki i brwi.

Nagłe przypadki okulistyczne nie występują często, ale są poważne i wymagają szybkiego leczenia na ostrym dyżurze okulistycznym. Niektóre z najczęstszych obejmują zapalenie błony naczyniowej oka, odwarstwienie siatkówki, zapalenie błony naczyniowej oka i zapalenie spojówek.

Jeśli martwisz się o swoje oczy, ważne jest, aby zasięgnąć porady lekarza okulisty.

Zapalenie błony naczyniowej oka

Zapalenie błony naczyniowej oka to zapalenie błony naczyniowej (warstwy środkowej) oka. Może być spowodowane przez wiele czynników, w tym infekcje, urazy lub choroby autoimmunologiczne, takie jak reumatoidalne zapalenie stawów. Objawy obejmują niewyraźne widzenie, ból za okiem lub przed nim, zaczerwienienie i wydzielina z oka. Zapalenie błony naczyniowej może dotyczyć jednego lub obu oczu jednocześnie, może również wystąpić wrażliwość na światło (fotofobia).

Odwarstwienie siatkówki

Odwarstwienie siatkówki występuje, gdy część siatkówki zostaje oderwana od leżących u jej podłoża naczyń krwionośnych i wystawiona na działanie powietrza na powierzchni gałki ocznej. Powoduje to trwałe uszkodzenie wzroku, jeśli nie jest leczone. Nagła utrata widzenia w jednym oku jest często wskazówką, że coś poszło nie tak z siatkówką i powinna być natychmiast zbadana przez okulistę, który może zdiagnozować odwarstwienie siatkówki za pomocą specjalnych instrumentów.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

19 + 19 =