Zawał serca to niezwykle poważne zaburzenie funkcjonowania organizmu, które powinno stanowić ostrzeżenie i punkt zwrotny w życiu każdego człowieka, o ile już do niego dojdzie. Po przebytym zawale należy zmienić swój styl życia w taki sposób, aby już nigdy nie doprowadzić do powtórki z tej niebezpiecznej sytuacji. Szczegółowe wytyczne dotyczące tego, jak postępować, przekaże na pewno lekarz. Wielu jednak pacjentów zadaje podstawowe pytania takie jak: „Co jeść po zawale serca?” lub „Czy mogę uprawiać sport?”.
Dieta to jeden z podstawowych elementów prawidłowego funkcjonowania. Po zawale powinna być dostosowana do szczególnych potrzeb pacjenta. Nie powinno zabraknąć w niej tłuszczów roślinnych (znajdziemy je m.in w orzechach), warzyw i owoców (szczególnie: jabłek, aronii, zielonej sałaty). W usuwaniu złego cholesterolu dobrze sobie radzi czosnek, a właściwie jeden z jego składników, czyli allicyna.
Warto wziąć też pod lupę spożywane płyny. Najlepsze w tym wypadku będzie czerwone wino oraz zielona herbata. Co dokładnie jeść? Na śniadanie może to być muesli z odtłuszczonym mlekiem, a na obiad zupa rybna lub kurczak z gotowaną marchewką wraz z ryżem. Natomiast to jak ćwiczyć po zawale zależy od sytuacji kardiologicznej pacjenta, czasie, jaki upłynął od choroby zawale czy też wieku danej osoby. Inne ćwiczenia zalecane są w czasie rekonwalescencji szpitalnej, inne już w domu. Przebywając poza szpitalem, można spacerować, uprawiać nordic walking, pływać, a nawet uprawiać sporty takie jak siatkówka.