Jak przygotować się do wizyty u lekarza rodzinnego?

Od czasu do czasu każda osoba choruje i musi odwiedzić lekarza rodzinnego lub pierwszego kontaktu, często też nazywanego internistą. Jeśli jesteśmy już zapisani do konkretnej przychodni, najpierw trzeba się zarejestrować na wizytę. Nie ma najmniejszego problemu choćby z przychodniami NFZ w Warszawskim Ursusie, gdzie można zapisać się telefonicznie czy przyjść do przychodni i zapytać o wolny termin w recepcji.

Co zabrać ze sobą do przychodni?

Zawsze trzeba mieć dowód osobisty, a w przypadku dzieci jakiś inny dokument z numerem pesel, po którym jesteśmy weryfikowani. Podstawowa opieka zdrowotna Ursus obejmuje między innymi lekarza rodzinnego, a więc jeśli jesteśmy przypisani do konkretnego lekarza, to do niego trafimy na wizytę. W części przychodni rejestracja przebiega po prostu do lekarza, który ma wolne miejsca. Choć można podczas umawiania wizyty poinformować, że chcemy udać się do konkretnej osoby.

Jeśli jest to pierwsza wizyta z powodu jakiejś dolegliwości, warto po prostu przyjść na nią z zachowaniem higieny osobistej. Zwłaszcza konieczne jest umycie zębów, jeżeli lekarz ma sprawdzić stan jamy ustnej i gardła. Często też trzeba osłuchać pacjenta, a więc dobrze jest założyć odzież, którą można szybko zdjąć i założyć z powrotem.

Gdy objawy chorobowe pojawiają się od pewnego czasu, z powodzeniem można zanotować sobie na kartce, kiedy się pojawiają np. po jedzeniu, w konkretnej sytuacji, od kiedy są nasilone, czy była gorączka itd. A przede wszystkim warto lekarzowi powiedzieć o wszystkich branych lekach, nawet tych bez recepty i domowych sposobach, którymi próbowaliśmy się leczyć.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

18 − 3 =