3 rzeczy, których nie wiedziałeś o bursztynie

Większość z nas przynajmniej raz w życiu miała okazję widzieć naturalny bursztyn. W porę zauważony na nadmorskiej plaży, może stać się piękną pamiątką z wakacji nad Bałtykiem. Popularnością cieszy się także biżuteria z bursztynem wykonana z wykorzystaniem tego surowca, której nie brakuje na straganach w nadmorskich turystycznych miejscowościach. Szeroki wybór wielu różnych wariantów wysokiej jakości tej biżuterii, zarówno czerpiących z tradycyjnych jubilerskich form, jak i nowoczesnego wzornictwa, znajdziesz za na różnych stronach internetowych. Oto garść ciekawostek dotyczących skarbu polskiego morza, których mogłeś do tej pory nie znać.

Nazewnictwo

Nie wszyscy wiedzą, że polską nazwę bursztynu cechuje niemiecka etymologia. Słowo to pochodzi od niemieckiego bernstein, które w języku naszych sąsiadów zza zachodniej granicy oznacza dosłownie „kamień, który się pali”. Pojęcie to nad wyraz trafnie oddaje walory wizualne skarbu polskiego morza. Z kolei w ujęciu geologicznym, rodzimy jantar ukrywa się pod pojęciem sukcynitu, które wskazuje na jego naturalne pochodzenie, jako że wychodzi od łacińskiego słowa succinum, oznaczającego drzewną żywicę lub sok.

Zdrowotne właściwości

Przypisywany bursztynowi korzystny wpływ na zdrowie nie jest tajemnicą. Każdy zapewne słyszał o prozdrowotnych nalewkach z jantaru czy zdrowotnych właściwościach noszenia biżuterii z bursztynem. Na przestrzeni dziejów surowiec ten nie był jednak wykorzystywany zgodnie z mądrością medycyny ludowej jedynie na polskich ziemiach. Historia głosi, że prozdrowotne właściwości bursztynu ceniła już sama Kleopatra, paląc bursztynowe kadzidełka, z kolei starożytni Rzymianie przypisywali mu magiczną ochronną moc.

Relikty przeszłości

W grudkach naturalnego bursztynu występują często zakonserwowane szczątki materii organicznej. Zamknięte w ten sposób skamieniałe organizmy lub ich części mogą przetrwać długie lata, a nawet całe geologiczne epoki. Naukowcy na całym świecie wykorzystują bursztyn z uwięzionymi w nim reliktami przeszłości do nowoczesnych badań w zakresie geologii i biologii ewolucyjnej. Badania molekularne prowadzone z wykorzystaniem tego typu inkluzji organicznych pozwalają na śledzenie ewolucyjnych dziejów życia na kuli ziemskiej.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

19 + trzynaście =