O jakich kwestiach należy pamiętać, przygotowując się do dezynfekcji pomieszczeń?

/
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Dezynfekcja to proces, który może zniszczyć mikroorganizmy chorobotwórcze za pomocą środków chemicznych lub fizycznych. Środek dezynfekcyjny powinien być w stanie dotrzeć do wszystkich części dezynfekowanej powierzchni i pozostać tam wystarczająco długo, aby zabić wszelkie obecne tam organizmy.

Środki dezynfekujące są podzielone na dwie grupy: chemiczne i fizyczne. Chemiczne środki dezynfekcyjne używają środków chemicznych takich jak podchloryn sodu (wybielacz), jod, nadtlenek wodoru i czwartorzędowe związki amonowe. Fizyczne, lub fizyko-chemiczne, środki obejmują parę wodną pod ciśnieniem i światło ultrafioletowe.

Przygotowując się do sprzątania i dezynfekcji pomieszczeń, należy wziąć pod uwagę szereg czynników. Należą do nich:

Charakter skażenia

Dokładna wiedza na temat konkretnych organizmów biorących udział w zakażeniu jest niezbędna, aby wybrać najbardziej odpowiedni środek dezynfekcyjny i stężenie.

Rodzaj powierzchni, która ma być czyszczona

Różne powierzchnie mogą wymagać różnych środków czyszczących i dezynfekujących w zależności od ich właściwości i podatności na uszkodzenia przez niektóre substancje chemiczne.

Stopień skażenia powierzchni

Czyszczenie i dezynfekcję należy zawsze przeprowadzać jak najdokładniej, biorąc pod uwagę, że wiele mikroorganizmów może przetrwać na powierzchniach przez wiele dni lub tygodni po skażeniu.

Skuteczność samego procesu czyszczenia

Zabrudzona powierzchnia nie zostanie łatwo odkażona samymi środkami dezynfekującymi lub detergentami, dlatego ważne jest, aby upewnić się, że wszystkie widoczne zabrudzenia zostały usunięte przed zastosowaniem jakiegokolwiek produktu dezynfekującego.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak zagwarantować komfortową atmosferę podczas konferencji biznesowej?
Jak zagwarantować komfortową atmosferę podczas konferencji biznesowej?
Konferencje biznesowe stają się w ostatnim czasie elementem pracy wielu korporacji. Chcąc zaprezentować swoją ofertę pracownikom lub kontrahentom, firmy decydują […]
Jakiego rodzaju instalacje należy wykonać przed oddaniem budynku do użytku?
Jakiego rodzaju instalacje należy wykonać przed oddaniem budynku do użytku?
Nowo powstałe budynki muszą przejść proces weryfikacji, o którym będą mogły zostać oddane do użytku. Aby finał był pozytywny, a […]
Gdzie aktywnie spędzić weekend z dziećmi?
Gdzie aktywnie spędzić weekend z dziećmi?
Jeśli chcemy spędzić ciekawy i aktywny czas z naszymi dziećmi najlepiej wybrać się na południe Polski. Górskie tereny, duża ilość […]