Dezynfekcja to proces, który może zniszczyć mikroorganizmy chorobotwórcze za pomocą środków chemicznych lub fizycznych. Środek dezynfekcyjny powinien być w stanie dotrzeć do wszystkich części dezynfekowanej powierzchni i pozostać tam wystarczająco długo, aby zabić wszelkie obecne tam organizmy.
Środki dezynfekujące są podzielone na dwie grupy: chemiczne i fizyczne. Chemiczne środki dezynfekcyjne używają środków chemicznych takich jak podchloryn sodu (wybielacz), jod, nadtlenek wodoru i czwartorzędowe związki amonowe. Fizyczne, lub fizyko-chemiczne, środki obejmują parę wodną pod ciśnieniem i światło ultrafioletowe.
Przygotowując się do sprzątania i dezynfekcji pomieszczeń, należy wziąć pod uwagę szereg czynników. Należą do nich:
Charakter skażenia
Dokładna wiedza na temat konkretnych organizmów biorących udział w zakażeniu jest niezbędna, aby wybrać najbardziej odpowiedni środek dezynfekcyjny i stężenie.
Rodzaj powierzchni, która ma być czyszczona
Różne powierzchnie mogą wymagać różnych środków czyszczących i dezynfekujących w zależności od ich właściwości i podatności na uszkodzenia przez niektóre substancje chemiczne.
Stopień skażenia powierzchni
Czyszczenie i dezynfekcję należy zawsze przeprowadzać jak najdokładniej, biorąc pod uwagę, że wiele mikroorganizmów może przetrwać na powierzchniach przez wiele dni lub tygodni po skażeniu.
Skuteczność samego procesu czyszczenia
Zabrudzona powierzchnia nie zostanie łatwo odkażona samymi środkami dezynfekującymi lub detergentami, dlatego ważne jest, aby upewnić się, że wszystkie widoczne zabrudzenia zostały usunięte przed zastosowaniem jakiegokolwiek produktu dezynfekującego.