Jakie obuwie wybrać do biegania?

Bieganie to najprostszy sport świata. Uprawiać go może niemal każdy, jeżeli tylko nie boryka się z problemami z kolanami lub stawami skokowymi. Zacząć warto w każdym wieku, niezależnie od płci. Jedynym wymaganym wyposażeniem, o który warto zatroszczyć się już od podczas pierwszych treningów powinny być odpowiednie buty do biegania. Nie ma konieczności zaczynać od najdroższego obuwia. Sprzęt wystarczająco dobrej jakości można nabyć już za cenę około 100-200 zł.

Cechy butów do biegania

Prawidłowo dobrane buty do biegania to zdecydowanie mniejsze ryzyko kontuzji podczas treningu oraz lepsza praca stopy. Obuwie gwarantuje także długotrwałe efekty, zapobiegając przedwczesnemu przetrenowaniu, związanemu między innymi z przeciążenia stawów. Zasadniczo najważniejszym elementem butów biegowych jest ich podeszwa.
Podeszwa butów do biegania pełni przede wszystkim funkcje amortyzujące. To bardzo ważne, szczególnie jeśli chodzi o kwestię dbałości o stawy kolanowe biegacza. Podeszwa cechuje się neutralnością, pronacyjnością lub supinatorowością. Neutralna podeszwa przeznaczona jest dla osób, które równomiernie opierają stopę na podłożu. Pronacja polega na większym oparciu na wewnętrznej krawędzi stopy. Supinator nadmiernie obciążą zewnętrzną krawędź. Swój „typ chodzenia” można łatwo określić oglądając podeszwy starych butów. Jeśli któraś strona podeszwy jest bardziej wytarta, mamy do czynienia z pronatorem lub supinatorem.

Buty do biegania wcale nie muszą być bardzo drogie, szczególnie na początku kariery biegowej. Jednak warto wybierać je spośród sprawdzonych marek, w oryginalnych sklepach sportowych. Wiele ciekawych modeli w okazyjnych cenach można znaleźć także w internecie na stronach z profesjonalnym obuwiem, jak np. https://sklep-luz.pl/pol_m_Damskie_Obuwie_Sportowe-869.html. Biegać może, a nawet powinien każdy, ale to zdrowie jest najważniejsze. Dlatego właśnie dobór odpowiedniego buta to podstawa odpowiedzialnego treningu.

Artykuł napisany we współpracy ze sklepem obuwniczym – http://sklep-luz.pl/

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

16 + 18 =