Zwyrodnienie plamki żółtej – diagnostyka, konsekwencje, sposób leczenia

/
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Plamka żółta to jeden z elementów oka, który znajduje się na siatkówce. Jest to charakterystyczny niewielki obszar wyróżniający się żółtą barwą widoczną podczas badania dna oka. Plamka żółta może ulec zwyrodnieniu, jednakże wczesna diagnostyka zaburzenia zdecydowanie pomoże w walce z deformacją. Jak wykryć zwyrodnienie plamki żółtej? Do czego może doprowadzić zaniedbany problem? Jak leczyć to zwyrodnienie?

Objawy i diagnostyka zaburzenia związanego z plamką żółtą

Diagnostyka zwyrodnienia i określenie zaburzenia zazwyczaj wykrywane jest podczas badania okulistycznego. Wykonanie specjalistycznych działań może określić wadę wzroku, jak również sprecyzować fazę rozwoju schorzenia. Jednym z badań wykonywanych w kierunku zwyrodnienie jest Test Amslera, który wykonywany jest w celu przeprowadzenia oceny widzenia w obrębie dołka środkowego siatkówki. Wykrycie choroby może być również spowodowane widocznymi objawami i dyskomfortem widzenia towarzyszącym na co dzień. Do najczęstszych objawów można zaliczyć:

 • pogorszenie się widzenia w nocy,
 • trudności w czytaniu i pisaniu,
 • brak ostrości widzenia z bliska,
 • odbieranie linii prostych jako “pofalowanych”,
 • widoczna czarna plamka w polu widzenia, itp..

Serwis https://okulista.pl/ pomoże każdemu pacjentowi, który dostrzega u siebie widoczne objawy i podejrzewa powstanie zwyrodnienia plamki żółtej. Na łamach tej strony internetowej znajdziesz wiele znaczących informacji, jak również uzyskasz kontakt do doświadczonymi i wykwalifikowanymi specjalistami.

Przyczyny i leczenie zaburzenia

Zwyrodnienie plamki żółtej to dolegliwość, która może dosięgnąć każdego człowieka. Istnieje wiele przyczyn jego powstawania zaburzenia, a na samą dysfunkcję ma również wpływ odpowiednia dieta oraz zdrowy, aktywny tryb życia. Innymi przyczynami mogą być:

 • palenie,
 • zaawansowany wiek,
 • otyłość,
 • cukrzyca,
 • nadciśnienie,
 • genetyka, itp.

Istnieje wiele sposobów leczenia zaburzenia, jednak jednym z najbardziej popularnych jest wykorzystanie nowoczesnych zabiegów laserowych, które z wielką precyzją oraz minimalizacją bólu pozwolą pozbyć się dyskomfortu tego problemu.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Co warto wiedzieć o szambie betonowym?
Co warto wiedzieć o szambie betonowym?
Budowa domu w miejscu gdzie nie ma kanalizacji wiąże się z koniecznością znalezienia sposobu na odprowadzanie ścieków wytwarzanych przez domowników. […]
Torba, aktówka, a może saszetka – czyli jak znaleźć akcesorium dopasowane do potrzeb modnego mężczyzny?
Torba, aktówka, a może saszetka – czyli jak znaleźć akcesorium dopasowane do potrzeb modnego mężczyzny?
Z problemem, gdzie nosić codzienne drobiazgi takie jak telefon, portfel, czy dokumenty boryka się wielu mężczyzn. Elegancki dżentelmen powinien więc […]
Jak wybrać trwałą folię pęcherzykową?
Jak wybrać trwałą folię pęcherzykową?
Wysokiej jakości folia sprawdzi się przy wielu zastosowaniach. Podpowiadamy, na co należy zwrócić uwagę podczas jej zakupu. Poznaj szczegółowe informacje, […]