Zwyrodnienie plamki żółtej – diagnostyka, konsekwencje, sposób leczenia

/
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Plamka żółta to jeden z elementów oka, który znajduje się na siatkówce. Jest to charakterystyczny niewielki obszar wyróżniający się żółtą barwą widoczną podczas badania dna oka. Plamka żółta może ulec zwyrodnieniu, jednakże wczesna diagnostyka zaburzenia zdecydowanie pomoże w walce z deformacją. Jak wykryć zwyrodnienie plamki żółtej? Do czego może doprowadzić zaniedbany problem? Jak leczyć to zwyrodnienie?

Objawy i diagnostyka zaburzenia związanego z plamką żółtą

Diagnostyka zwyrodnienia i określenie zaburzenia zazwyczaj wykrywane jest podczas badania okulistycznego. Wykonanie specjalistycznych działań może określić wadę wzroku, jak również sprecyzować fazę rozwoju schorzenia. Jednym z badań wykonywanych w kierunku zwyrodnienie jest Test Amslera, który wykonywany jest w celu przeprowadzenia oceny widzenia w obrębie dołka środkowego siatkówki. Wykrycie choroby może być również spowodowane widocznymi objawami i dyskomfortem widzenia towarzyszącym na co dzień. Do najczęstszych objawów można zaliczyć:

 • pogorszenie się widzenia w nocy,
 • trudności w czytaniu i pisaniu,
 • brak ostrości widzenia z bliska,
 • odbieranie linii prostych jako “pofalowanych”,
 • widoczna czarna plamka w polu widzenia, itp..

Serwis https://okulista.pl/ pomoże każdemu pacjentowi, który dostrzega u siebie widoczne objawy i podejrzewa powstanie zwyrodnienia plamki żółtej. Na łamach tej strony internetowej znajdziesz wiele znaczących informacji, jak również uzyskasz kontakt do doświadczonymi i wykwalifikowanymi specjalistami.

Przyczyny i leczenie zaburzenia

Zwyrodnienie plamki żółtej to dolegliwość, która może dosięgnąć każdego człowieka. Istnieje wiele przyczyn jego powstawania zaburzenia, a na samą dysfunkcję ma również wpływ odpowiednia dieta oraz zdrowy, aktywny tryb życia. Innymi przyczynami mogą być:

 • palenie,
 • zaawansowany wiek,
 • otyłość,
 • cukrzyca,
 • nadciśnienie,
 • genetyka, itp.

Istnieje wiele sposobów leczenia zaburzenia, jednak jednym z najbardziej popularnych jest wykorzystanie nowoczesnych zabiegów laserowych, które z wielką precyzją oraz minimalizacją bólu pozwolą pozbyć się dyskomfortu tego problemu.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Bezpieczny kierowca – Jak unikać wypadków samochodowych
Bezpieczny kierowca – Jak unikać wypadków samochodowych
Bezpieczna jazda to kwestia zdrowego rozsądku. Należy być czujnym i uważnym na drodze przez cały czas, przestrzegać ograniczeń prędkości i […]
Spożywanie sezamu – jakie ma korzyści zdrowotne?
Spożywanie sezamu – jakie ma korzyści zdrowotne?
Sezam jest jednym z najstarszych olejów używanych do celów kulinarnych i kosmetycznych. Jest używany od wieków w Indiach, Afryce i […]
Gdzie można zaopatrzyć się w znaki drogowe?
Gdzie można zaopatrzyć się w znaki drogowe?
Znaki drogowe to konstrukcje, z którymi spotykamy się każdego dnia. Pełnią one niezwykle istotne funkcje – m.in. ostrzegają o zagrożeniach […]