Układ wentylacji występuje w każdym budynku, niezależnie czy jest to dom jednorodzinny, blok mieszkalny czy też budynek użyteczności publicznej. Skład systemu wentylacyjnego składa się z pewnych kluczowych elementów, które zawsze muszą być zainstalowane. Poniżej przedstawiamy te części, które są absolutnie niezbędne, by można było mówić o skutecznie działającej wentylacji.
Głównym elementem systemu są specjalne pionowe kanały, które umieszcza się wewnątrz ścian już na etapie budowy. Prowadzą one od pomieszczenia, z którego ma być usuwane zużyte powietrze, na dach budynku. Szerokość kanału musi być na tyle duża, by nastąpił w nim naturalny, grawitacyjny ciąg kominowy. Można oczywiście zamontować wentylację mechaniczną, a dzięki temu stosować kanały o mniejszej średnicy, a także załamaniach i zmianach kierunku. Wszystko zależy od konkretnej inwestycji i lokalnych uwarunkowań.
Na końcach każdego kanału wentylacyjnego muszą być zamontowane odpowiednie urządzenia, które zapewnią nieskrępowany wlot i wylot powietrza. W przypadku pomieszczenia, z którego ma być usuwane zużyte powietrze, mówimy o stosowaniu kratki wentylacyjnej. Te dostępne są w bardzo dużej liczbie rodzajów, mogą posiadać przesłonę umożliwiającą wpływanie na ciąg. Posiada je w swoim asortymencie każda hurtowania wentylacyjna Śląsk pozwala na zakup takich kratek także w marketach budowlanych. Drugi ciąg kanału, czyli wylot dachowy, powinien mieć zainstalowany specjalny wywietrznik, zwany także nasadą kominową.