Czujniki temperatury spotyka się zarówno w prywatnych domach, jak i na wyspecjalizowanych liniach produkcyjnych. Ciężko wyobrazić sobie wiele codziennych czynności bez dokładnego pomiaru temperatury. Najprostszymi wersjami tych urządzeń są domowe termometry, które wskazują ilość stopni we wnętrzu budynku lub poza jego obszarem. Poziom ciepła rejestrowany jest też choćby w elektrycznych piekarnikach.
Czujniki temperatury pełnią podstawową rolę w procesach produkcyjnych. Uzależniony jest od nich przemysł przetwórstwa żywności. Wytwarzanie większości wyrobów syntetycznych musi zachodzić w ściśle określonych warunkach termicznych. Osiągnięcie odpowiedniej temperatury często jest kluczowe, aby możliwa była zmiana wiązań w obrębie substancji chemicznych. Proces produkcyjny wymaga pozyskania danych dostarczanych przez te przyrządy. Mogą one przy tym stanowić autonomiczne jednostki, albo być wpięte w zintegrowany system zautomatyzowanej linii fabrycznej.
Czujniki temperatury mogą także monitorować pracę pojedynczych urządzeń. Przyrządy i większe układy elektroniczne mogą w wyniku długiego czasu pracy przegrzewać się. To samo dotyczy też instalacji i kotłów grzewczych. Szerokie zastosowanie czujników powoduje, że można spotkać się z wieloma ich rodzajami. Przykładem tego mogą być urządzenia sygnowane marką Johnson Controls. Obejmują one czujniki pomieszczeniowe, zanurzeniowe a także czujniki, które łączą w sobie funkcję mierzenia temperatury oraz wysokości stężenia dwutlenku węgla.