Ulgi podatkowe dla firm – czy warto skorzystać zakładając firmę?

Wielokrotnie narzekamy na wysokie podatki dla osób fizycznych, które odbierają nam sporą część zarobionych środków. Okazuje się jednak, że prawdziwy worek z podatkami rozwiązuje się wtedy, gdy zakładamy firmę. Często musimy zatrudniać księgową, by mieć pewność, że płacimy wszystkie daniny, jakie są należne budżetowi państwa. Jednak możemy skorzystać z różnego rodzaju ulg podatkowych, które znacznie zmniejszą wielkość tych danin. Warto z nich korzystać zarówno tuż po założeniu firmy, jak również w późniejszych latach.

Najczęściej wykorzystywane ulgi

Wśród ulg, które są najłatwiejsze do uzyskania, znajduje się między innymi tzw. ulga B + R. Pozwala na odliczenie wydatków, które firma poniosła na działalność badawczą i rozwojową. Jeżeli uda nam się ją uzyskać, będziemy mogli nawet 100% kosztów, które zostały poniesione na powyższe kwestie. Na stronie https://go-big.com.pl/ulgi-podatkowe/ulga-na-dzialalnosc-br/ można dowiedzieć się więcej na ten temat. Drugą bardzo często wykorzystywaną ulgą jest tzw. IP-BOX. pozwala ona na odliczenie od podatku 5% kosztów, które zostały poniesione na uzyskiwanie dochodów w postaci np. opłat licencyjnych.

Dodatkowe ulgi dla inwestorów

Firmy, które działają na terenie Specjalnych Stref Ekonomicznych (SSE), mogą liczyć na dodatkowe ulgi podatkowe. Nowelizacja prawa sprzed kilku lat pozwala dodatkowo na skorzystanie ze zwolnienia podatkowego nawet poza terenem SSE, jednak tylko w przypadku nowych inwestycji. Zakładając nową firmę zdecydowanie warto wystąpić o możliwość skorzystania z tej ulgi.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 × 5 =