Psychoterapia to złożony proces, który różni się w zależności od konkretnego nurtu. Specjaliści wyróżniają nawet kilkadziesiąt jej odmian. Największą popularnością cieszy się terapia poznawczo- behawioralna, która jest jednocześnie metodą najlepiej przebadaną. Opiera się na założeniu, że zaburzenia wynikają z wyuczonych reakcji na określone bodźce. Celem spotkań jest zatem zmiana zachowania, jak i myślenia, nabycie nowych umiejętności i pozbycie się starych schematów postępowania.
Innym rodzajem jest podejście humanistyczne, które zakłada, że w każdym człowieku tkwi potężny potencjał, który należy wykorzystać dla własnego samorozwoju. Jej odmianą jest podejście Gestalt, którego celem jest poszerzenie samoświadomości człowieka, by mógł czerpać jak największą radość z życia i dążyć do wewnętrznej harmonii. Z kolei psychoterapia systemowa skierowana jest do rodziny. W czasie jej trwania leczony jest cały układ osób, które wzajemnie na siebie oddziałują. Kluczem jest usprawnienie komunikacji i nakreślenie spójnych zasad. Wszystko zaczyna się jednak od psychoanalizy, która opiera się nas skojarzeniach, nieświadomości i niewypowiedzianych myślach.
Kolejnym rozróżnieniem terapii może być podział na spotkania indywidualne i grupowe (zwykle realizowane wśród osób uzależnionych). Wyróżnia się także terapię małżeńską. Istnieje również rozdzielenie na działania krótko- oraz długoterminowe. W zależności od nurtu, długości sesji, czy osób w niej uczestniczących, odmienne są koszty spotkań. Jeśli chcemy poznać przybliżone kwoty, możemy sprawdzić cennik znajdujący się np. pod poniższym adresem internetowym https://psychomedic.pl/cennik/.