Obecnie coraz częściej w domach można spotkać podłogi wykończone naturalnym drewnem. Wynika to z faktu, że zachwycają one atrakcyjnym wyglądem, a dodatkowo odznaczają się sporą trwałością, co skutkuje wieloletnim użytkowaniem. Każda tego typu powierzchnia powinna być zawsze pomalowana w celu ujednolicenia struktury materiału, podkreślenia niepowtarzalnego usłojenia oraz zabezpieczenia przed niekorzystnymi czynnikami z zewnątrz. Najpierw trzeba ją jednak do tego zabiegu odpowiednio przygotować.
Jeśli zależy nam na optymalnym przygotowaniu drewnianej podłogi do malowania, powinniśmy koniecznie zacząć od usunięcia z powierzchni starej, nieestetycznej powłoki wykończeniowej, a także perfekcyjnego wygładzenia wszelkich nierówności. Najlepiej zrobić to z użyciem drobnoziarnistego papieru ściernego i funkcjonalnej szlifierki oscylacyjnej. Druga istotna czynność to przynajmniej dwukrotne zabezpieczenie sęków preparatem izolującym. Efektywnie zatamuje on wyciek żywicy, co z pewnością zapobiegnie pojawianiu się w przyszłości brzydkich plam.
Nie obejdzie się bez wyczyszczenia podłogi z kurzu, brudu i pyłu, uzupełnienia ubytków masą szpachlową, a także pomalowania powierzchni środkiem gruntującym (zagwarantuje on ujednolicenie podłoża i lepsze przyleganie farby nawierzchniowej). Po wykonaniu powyższych zabiegów można w końcu przejść do wyboru końcowego produktu wykończeniowego. Idealne farby do podłóg drewnianych to przede wszystkim wersje wodorozcieńczalne oraz uretanowo-alkidowe, wyróżniające się bardzo dobrą odpornością na ścieranie i szorowanie.