Preparat lipsomalny – co to jest i do czego służy?

/
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Co to jest?

Preparaty liposomalne to liposomy (mikroskopijne pęcherzyki zbudowane z fosfolipidów i cholesterolu), które zostały aktywowane do uwolnienia ładunku leku poprzez proces zwany „permeabilizacją fuzyjną”.

Jak działa?

Liposomy to maleńkie kuliste pęcherzyki, które służą do dostarczania leków do organizmu bez użycia igieł. Mogą być sformułowane z różnymi rodzajami lipidów, ale wszystkie składają się z warstwy lipidowej, która otacza rdzeń wody i rozpuszczonych leków.

Mogą być zaprojektowane tak, aby celować w konkretne komórki w organizmie lub celować w różne rodzaje tkanek.

Jakie ma zalety?

Wykazano, że witaminy liposomalne mają kilka zalet w stosunku do tradycyjnych doustnych metod dostarczania leków, takich jak kapsułki czy tabletki:

Mogą pomóc w zmniejszeniu skutków ubocznych, takich jak nudności i wymioty, ponieważ omijają żołądek i trafiają bezpośrednio do jelita cienkiego, gdzie następuje wchłanianie. Dzięki temu są idealne dla osób, które potrzebują dużych dawek leków, ale nie mogą tolerować dawkowania doustnego ze względu na skutki uboczne związane z rozstrojem żołądka lub podrażnieniem żołądka przez leki zobojętniające.

Mogą być stosowane do leków, które w przeciwnym razie podrażniłyby wyściółkę żołądka, ponieważ nie dostają się one do przewodu pokarmowego, aż do momentu, gdy dotrą do jelita cienkiego, gdzie następuje wchłanianie.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Na czym polega prowadzenie działalności na zasadach franczyzy?
Na czym polega prowadzenie działalności na zasadach franczyzy?
Wiele osób boi się wystartować z własnym biznesem. Przyczyny są różne, od braku poczucia stabilności, do braku pomysłu na działalność. […]
Prowadzenie własnej firmy – jakie korzyści może przynieść pomoc coacha?
Prowadzenie własnej firmy – jakie korzyści może przynieść pomoc coacha?
W biznesie warto korzystać z nowoczesnych rozwiązań. Nasz świat nieustannie się zmienia, dlatego powinniśmy dołożyć wszelkich starań, żeby nasza firma […]
Gdzie wybrać się na wakacje? Morze czy góry?
Gdzie wybrać się na wakacje? Morze czy góry?
Zbliżają się wakacje. Oznacza to, że czas podjąć ważne decyzje odnośnie spędzania wolnego czasu podczas urlopu. Należy zająć się tym […]