Preparat lipsomalny – co to jest i do czego służy?

Co to jest?

Preparaty liposomalne to liposomy (mikroskopijne pęcherzyki zbudowane z fosfolipidów i cholesterolu), które zostały aktywowane do uwolnienia ładunku leku poprzez proces zwany „permeabilizacją fuzyjną”.

Jak działa?

Liposomy to maleńkie kuliste pęcherzyki, które służą do dostarczania leków do organizmu bez użycia igieł. Mogą być sformułowane z różnymi rodzajami lipidów, ale wszystkie składają się z warstwy lipidowej, która otacza rdzeń wody i rozpuszczonych leków.

Mogą być zaprojektowane tak, aby celować w konkretne komórki w organizmie lub celować w różne rodzaje tkanek.

Jakie ma zalety?

Wykazano, że witaminy liposomalne mają kilka zalet w stosunku do tradycyjnych doustnych metod dostarczania leków, takich jak kapsułki czy tabletki:

Mogą pomóc w zmniejszeniu skutków ubocznych, takich jak nudności i wymioty, ponieważ omijają żołądek i trafiają bezpośrednio do jelita cienkiego, gdzie następuje wchłanianie. Dzięki temu są idealne dla osób, które potrzebują dużych dawek leków, ale nie mogą tolerować dawkowania doustnego ze względu na skutki uboczne związane z rozstrojem żołądka lub podrażnieniem żołądka przez leki zobojętniające.

Mogą być stosowane do leków, które w przeciwnym razie podrażniłyby wyściółkę żołądka, ponieważ nie dostają się one do przewodu pokarmowego, aż do momentu, gdy dotrą do jelita cienkiego, gdzie następuje wchłanianie.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

14 + 20 =