Jak obliczyć zapotrzebowanie kaloryczne będąc na diecie?

Wyliczenie zapotrzebowania kalorycznego jest proste. Jak zatem się za to zabrać tak, aby nasze obliczenia były, jak najdokładniejsze? Jak dokonać tego szybko nie męcząc się z wzorami?

Dzienne zapotrzebowanie kaloryczne

Dlaczego jego wyliczenie jest tak istotne? Ponieważ tylko dzięki ujemnemu bilansowi kalorii będziemy gubić kilogramy, a jeśli interesuje nas wzrost masy mięśniowej, to będziemy musieli jeść więcej, niż potrzebujemy. Natomiast jeśli pragniemy zachować obecną sylwetkę, wtedy potrzebujemy dostarczać organizmowi dokładnie tyle kalorii, ile wynika z naszego dziennego zapotrzebowania.

Kalkulator BMR + CPM

W internecie jest pełno darmowych kalkulatorów, dzięki którym bardzo szybko obliczymy swoje dzienne zapotrzebowanie kaloryczne. Zwróćmy uwagę na to, aby kalkulator brał również pod uwagę czynnik aktywności fizycznej (CPM), a nie tylko wskaźnik podstawowej przemiany materii (BMR).

Zwykle podczas wyliczeń trzeba podać takie informacje jak:
– płeć
– masę ciała
– wiek
– wzrost
– aktywność fizyczną.

Typ budowy ciała

Niektóre (dokładniejsze) kalkulatory biorą pod uwagę nasz typ budowy ciała – każdy ma inne spalanie kalorii i dlatego ważne jest, aby wziąć to pod uwagę, obliczając dzienne zapotrzebowanie kaloryczne. Rozróżniamy 3 główne typy: mezomorfik, ektomorfik oraz endomorfik. Zazwyczaj kalkulator pokazuję nam graficznie, jak każdy typ wygląda, więc możemy, spoglądając na siebie sprawdzić, do czego jest nam najbliżej i tę opcję wybrać.

Obliczanie

Jak się zabrać za liczenie? Najlepiej znaleźć kalkulator w internecie, który uwzględni BMR oraz CPM. Jeśli chcemy być dokładniejsi, to znajdźmy taki który bierze pod uwagę typ budowy ciała. Jeśli nie ufamy kalkulatorom skierujmy się do dietetyka lub trenera personalnego po pomoc.

Jeśli potrzebujesz diety, ale nie masz czasu, aby codziennie gotować warto skorzystać z pomocy specjalistów. Na rynku jest wiele firm oferujących catering dietetyczny. Warto rozeznać się w Internecie w poszukiwaniu najlepszych okazji. Wpisując w wyszukiwarkę frazy typu: “dieta z dowozem Wrocław”, “dieta pudełkowa Wrocław” itd. na pewno znajdziesz ciekawą ofertę. Powodzenia.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

18 − czternaście =