Na czym polega prowadzenie działalności na zasadach franczyzy?

Wiele osób boi się wystartować z własnym biznesem. Przyczyny są różne, od braku poczucia stabilności, do braku pomysłu na działalność. Jest jednak rozwiązanie, które pozwala zacząć na trochę innych zasadach. Daje to pewne korzyści, ale niesie za sobą zobowiązania. Tym rozwiązaniem jest biznes franczyzowy. Franczyza co to jest i na jakich zasadach prowadzi się taką działalność?

Jakie są wady i zalety biznesu franczyzowego?

Franczyza jest formą prowadzenia biznesu, w której następuje zawarcie umowy między franczyzodawcą a franczyzobiorcą. Według niej franczyzobiorca może prowadzić swoją działalność pod szyldem marki franczyzodawcy. Ma on możliwość korzystania ze znaków towarowych, ale otrzymuje również instrukcje oraz całe know-how związane z biznesem. Biznes franczyzowy to dobre rozwiązanie w szczególności dla osób, które nie mają swojego pomysłu na firmę. Decydując się na działanie w tym modelu, otrzymuje się wszystkie wytyczne, dzięki którym nie zaczyna się od zera. Korzysta się również z wypracowanej przez markę rozpoznawalności, co zmniejsza konieczność reklamowania biznesu. Jednakże, taki model biznesowy niesie za sobą zobowiązania wobec franczyzodawcy. Wymagania, które trzeba spełnić, są zapisane w umowie i różnią się w zależności od wybranej marki.

Przykłady franczyzy

Chyba najpopularniejszym przykładem jest sieć sklepów Żabka. Na zasadach franczyzy działają również supermarkety czy restauracje. Jedną z największych sieci restauracji prowadzonych w tym modelu jest McDonald’s. W zależności od wybranego franczyzodawcy potrzebny będzie inny wkład własny. Biznes franczyzowy można zacząć już z kapitałem kilku tysięcy złotych, a czasem wymagany wkład własny przekracza nawet milion złotych.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

14 − 13 =