Jak działa chłodnica w pojazdach?

/
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Chłodnica jest bardzo ważnym elementem każdego pojazdu. Będąca wymiennikiem ciepła chłodnica wózki widłowe, czy też każde inne pojazdy posiadające silnik spalinowy zaopatruje w odpowiednie chłodzenie tegoż silnika, warunkując odpowiednią jego pracę.

Działanie chłodnicy

Chłodnica składa się z systemu rurek, przez które przepływają płyny chłodnicze. Rurki te posiadają żebra, które pomagają w oddawaniu ciepła do otoczenia. Płyny chłodnicze ochładzane są przez powietrze, które wpada do chłodnicy podczas ruchu pojazdu, lub przy pomocy wiatraka, który wspomaga ten proces podczas postoju pojazdu.

W głowicy silnika oraz w bloku znajdują się specjalnie wydrążone kanały, przez które przepływają schłodzone w chłodnicy płyny i odbierają nadmiar ciepła co prowadzi do ochłodzenia silnika. Następnie, przy pomocy pompy, płyny chłodzące wędrują do chłodnicy, gdzie owe ciepło oddają i proces się zapętla.

Cały proces chłodzenia silnika reguluje między innymi urządzenie zwane termostatem. Termostat w zależności od temperatury silnika otwiera się lub zamyka, przez co reguluje ilość płynu chłodzącego, który przepływa przez silnik i chłodnicę.

Konsekwencją takiego działania jest zwiększenie przepływu płynów chłodzących, jeżeli temperatura silnika jest zbyt wysoka i wymagane jest jego schłodzenie lub zmniejszenie przepływu tychże płynów, jeśli temperatura silnika jest odpowiednio niska i nadmiar chłodzenia doprowadziłby tylko do przechłodzenia silnika. Podobne zadanie ma wentylator, którego wzmożona lub słabsza praca pozwala odpowiednio zwiększyć lub zmniejszyć chłodzenie silnika.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Modne kolory wiosennych ubrań
Modne kolory wiosennych ubrań
Pokazy mody wiosennej 2020 cechowały się przede wszystkim różnorodnością. Dobrą stroną takiego trendu jest zwłaszcza to, że na topie jest […]
Trzy powody, dla których warto mieć naszyjniki celebrytki
Trzy powody, dla których warto mieć naszyjniki celebrytki
Celebrytki to obecnie jeden z najbardziej popularnych rodzajów damskiej biżuterii. W przypadku naszyjników oznaczają cienkie łańcuszki, na których zamocowane są […]
Jakie obuwie wybrać do biegania?
Jakie obuwie wybrać do biegania?
Bieganie to najprostszy sport świata. Uprawiać go może niemal każdy, jeżeli tylko nie boryka się z problemami z kolanami lub […]