Procesor jest sercem każdego komputera. Jest on odpowiedzialny za interpretację i wykonywanie instrukcji, a także za obsługę danych. Wydajność procesora jest mierzona w gigahercach (GHz), które określają liczbę instrukcji, które mogą być wykonywane w ciągu sekundy. Im wyższy wskaźnik GHz, tym szybciej procesor będzie w stanie wykonywać zadania.
Ta elektronika, tak samo, jak jej sektor, rozwinęły i rozwijają się w zatrważającym tempie, do tego stopnia, że dziś mamy wyłącznie wielordzeniowe procesory, które mają nawet ponad 60 wątków. Co to oznacza, że wielordzeniowe, to stosunkowo proste, obsługują wiele zadań jednocześnie. Jeśli chcesz uruchamiać wiele aplikacji jednocześnie lub wykonywać wiele zadań, potrzebujesz procesora wielordzeniowego, a najlepiej 4-rdzeniowego, gdyż dziś to niemal minimum. Niestety elektronika nie bierze jeńców
To ilość pamięci RAM potrzebna do optymalnej wydajności aplikacji, można ją porównać do paliwa w samochodzie, jeśli mamy go dużo pokonamy np. 100 km, jeśli mniej, samochód zwyczajnie się zatrzyma.
RAM to pamięć krótkoterminowa, która tymczasowo przechowuje dane, gdy są one wykorzystywane przez aplikację na komputerze, dzięki czemu nie muszą one czekać, aż zostaną zapisane z powrotem na dysku przed kontynuowaniem pracy. Zwiększa to również ogólną wydajność systemu, ponieważ umożliwia jednoczesne działanie większej liczby procesów bez konieczności czekania, aż inne procesy zakończą swoją pracę jako pierwsze.