Co wchodzi w zakres tworzenia strony internetowej?

Strona internetowa, zwana inaczej stroną www (z ang. World Wide Web), to specjalny dokument HTML, który jest udostępniony każdemu użytkownikowi sieci internetowej poprzez serwer www. Taka strona jest zawsze otwierana oraz wyświetlana za pomocą przeglądarki internetowej, takiej jak choćby Google Chrome, Opera czy Microsoft Edge.

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że stworzenie nawet podstawowej strony wymaga współpracy co najmniej kilku specjalistów, dlatego warto napisać parę słów na temat poszczególnych etapów jej powstawania.

Wieloetapowy proces

Podstawowym warunkiem stworzenia dobrej strony internetowej jest ścisła współpraca całego zespołu ludzi – przedstawicieli kilku specjalności. Są to m.in. graficy, analitycy, programiści, webmasterzy oraz testerzy aplikacji. Projektowanie stron www odbywa się bowiem w kilku etapach.

Analiza oczekiwań i potrzeb klienta – na początku przeprowadza się dokładną analizę przedmiotu działalności osoby zamawiającej stronę. Podejmowanie wówczas działania obejmują opracowanie ogólnej koncepcji układu podstron, stworzenie zaawansowanego systemu nawigacji, a także zaplanowanie różnych rozwiązań związanych z programowaniem.

Projektowanie strony internetowej – na tym etapie przygotowuje się typografię i kolorystykę poszczególnych elementów, a ponadto opracowuje cały projekt graficzny. Wbrew nazwie nie tworzy się wtedy jeszcze ostatecznego wyglądu strony.

Tworzenie kodu HTML – ten punkt opiera się na wykonaniu kodu wyświetlanego później w przeglądarce. Prace odbywają się zawsze z wykorzystaniem przygotowanego wcześniej projektu graficznego.

Wdrożenie strony www oraz hosting – na tym etapie wdraża się gotową już stronę na serwer i dba o to, aby zapewnić jej ciągły monitoring i sporządzanie kopii danych.

Optymalizacja – jest konieczna, aby uruchomiona strona www była łatwa do odnalezienia w sieci. Takie witryny tworzy m.in. https://studiokreacja.pl/.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

13 − 4 =