Wpływ zawieszenia na komfort jazdy

Zawieszenie w samochodzie osobowym jest to element podwozia, który łączy koła pojazdu z karoserią. Składa się z elementów prowadzących koło, elementów resorujących i elementów tłumiących drgania. Jako część pojazdu bezpośrednio odpowiadająca za styczność kół z podłożem zawieszenie odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu kierowcy komfortu jazdy, stabilności oraz precyzji w prowadzeniu. Istnieje kilka rozwiązań budowy zawieszenia w samochodach, różniących się znacząco od siebie, od sztywnego mostu do bardzo zaawansowanych takich jak zawieszenie pneumatyczne do Mercedesa.

Rodzaje zawieszenia w samochodach osobowych

Zawieszenia samochodów dzielą się na trzy główne grupy: zależne, niezależne i półzależne.

Konstrukcje zależne są najprostsze i najbardziej wytrzymałe, nie zapewniają jednak wystarczającego komfortu jazdy oraz precyzji prowadzenia. Najczęściej to rozwiązanie stosuje się w samochodach ciężarowych i terenowych. 

Zawieszenia półzależne np. belka skrętna, zapewniają wyższy komfort i prowadzenie od konstrukcji zależnych, ale nadal są one bardzo proste w budowie i stosuje się je w samochodach budżetowych.

 Niezależne zawieszenie, w którym ruch pojedynczego koła nie wpływa na pozostałe jest najbardziej zaawansowane technologicznie, zapewnia najwyższy komfort podróży oraz najlepsze prowadzenie i stabilność jazdy. Wśród tego rodzaju najbardziej zaawansowane są konstrukcje pneumatyczne. Ten typ najlepiej neutralizuje nierówności, dzięki zastosowaniu azotu w elementach tłumiących, który lepiej pochłania drgania pochodzące z kół. Ponadto zawieszenie pneumatyczne utrzymuje prześwit między asfaltem, a karoserią na stałym poziomie niezależnie od obciążenia oraz zapewnia najbardziej przewidywalne zachowanie auta w zakrętach, co bezpośrednio wpływa na bezpieczeństwo jazdy. Ten rodzaj konstrukcji idealnie nadaje się do aut luksusowych np. Mercedes klasy S, a także do aut rodzinnych, np. Citroen C4 Grand Picasso, które mają zapewniać najwyższy komfort podróży, a także dużą ładowność.

Mimo dużego skomplikowania budowy istnieje szeroki wybór części oryginalnych i zamiennych. W ofercie sklepów internetowych bezproblemowo odnajdziemy elementy konstrukcyjne takie jak pompy czy miechy zawieszenia pneumatycznego. Przykładowo do Citroena C4 Grand Picasso wymienione wcześniej pompę oraz miechy możemy kupić w sklepie internetowym w rozsądnej cenie na https://thomasmarkt.com/150-zawieszenie-pneumatyczne-c4-grand-picasso. Utrzymanie pojazdów z konstrukcjami pneumatycznymi nie powinno być uciążliwe technicznie i obciążające finansowo, a komfort jazdy oraz pewność prowadzenia z pewnością będą lepsze niż w samochodach z innymi rozwiązaniami.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

jeden × 2 =