Mostki prostownicze – czym są i jakie jest ich zastosowanie?

/
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Historia

Pierwsze zastosowanie mostków prostowniczych miało miejsce w latach 20-tych XX wieku, kiedy to były one używane do zasilania radioodbiorników i wzmacniaczy lampowych. Dziś są one wykorzystywane we wszystkim, od zasilaczy po panele słoneczne i turbiny wiatrowe. W rzeczywistości, można nawet zrobić własny mostek prostowniczy przy użyciu podstawowych części elektronicznych.

Co to jest?

Mostek prostowniczy to układ elektroniczny, który przekształca prąd zmienny (AC) w prąd stały (DC). Jest on używany w zasilaczach i innych aplikacjach, w których prąd zmienny musi być przekształcony w prąd stały. Mostki prostownicze są zwykle używane jako część zasilacza.

Jak działa?

Mostek prostowniczy przekształca prąd zmienny w prąd stały poprzez rozbicie przebiegu na dwie części. Dodatnie półcykle napięcia przemiennego są przekształcane w dodatnie napięcie stałe, natomiast ujemne półcykle są przekształcane w napięcie ujemne.

Mostek prostowniczy składa się z czterech diod ułożonych w konfiguracji mostka lub litery U. Pierwsza dioda od środka jest podłączona do dodatniego zacisku napięcia wejściowego, natomiast druga dioda od lewej strony jest podłączona do ujemnego zacisku napięcia wejściowego. Każda dioda ma swój własny zacisk katodowy, który jest połączony z odpowiednim zaciskiem anodowym poprzez rezystory.

Jeśli szukasz produktów tego typu, to koniecznie odwiedź witrynę internetową: https://sklep.avt.pl/category/diody-mostki-prostownicze.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Meble do gabinetu – czym się różnią od zwykłych?
Meble do gabinetu – czym się różnią od zwykłych?
Elegancko wyposażony gabinet stanowi wizytówkę większości firm. To w nim przyjmowani są najwięksi klienci i kontrahenci, dlatego należy zadbać o […]
Co to są fermentory?
Co to są fermentory?
Fermentory są produktami niezbędnymi przy produkcji domowego alkoholu, w postaci piwa, wina czy nalewek wszelkiego rodzaju. Dzięki nim proces fermentacji […]
W jakim celu wykonuje się pomiary ultradźwiękowe?
W jakim celu wykonuje się pomiary ultradźwiękowe?
Jednymi z najczęściej wykonywanych badań w szeroko rozumianym przemyśle są tzw. badania nieniszczące NDT. Pozwalają one bowiem szybko wykryć wszelkie […]