Kto i jak może wypożyczyć samochód?

Wypożyczanie samochodu to coraz popularniejsza metoda zwiedzania czy dojazdu na lotnisko. Jednak wiele osób przed pierwszym wypożyczeniem auta zadaje sobie pytania o to na jakich zasadach się wypożycza samochód, czy to się opłaca, kto płaci za ubezpieczenie czy też ile to kosztuje i gdzie znaleźć oferty.

Wyszukiwarka internetowa

Najłatwiej wypożyczalnie samochodów jest znaleźć w Internecie (zobacz przykładowe oferty po wpisaniu frazy: “Wypożyczalnia samochodów Kraków lotnisko”). Jednak każda firma ma też swój stacjonarny punkt na przykład w centrum miasta czy na lotnisku i nawet jeśli nie zarezerwowaliśmy samochodu przez Internet to można wejść do biura i wynająć auto na miejscu. Co prawda w Internecie można znaleźć setki ofert oraz bardzo konkurencyjne ceny, ale bez trudu można wynająć auto po prostu po przylocie na lotnisku.

Podstawowe wymagania

Warto wiedzieć, że każda wypożyczalnia samochodów ma własny regulamin. Ale żeby wypożyczyć auto trzeba mieć co najmniej 19-22 lat i prawo jazdy od roku albo od 4 lat. Na pewno żadna wypożyczalnie nie wypożyczy auta osobie młodszej. A i 19 latek będzie mógł liczyć na auto typu mini. Czasem zdarza się, że minimum wieku to 25 lat. Jednak nawet jeśli ktoś ma już 19 czy 22 lata to i tak zapłaci opłatę dodatkową, której nie podlegają kierowcy po 25 roku życia z minimum 4 letnim okresem posiadania prawa jazdy. Dokumenty kierowcy czy też drugiego kierowcy, jeśli auto wypożyczane jest do użytku dwóch osób zawsze będą sprawdzane.

Karta kredytowa – jedyna możliwość płatności

Aby wypożyczyć samochód trzeba posiadać kartę kredytową wydawaną przez bank. Oznacza to z kolei, że trzeba mieć co najmniej 18 lat i pracować przez 3 miesiące, aby mieć zaświadczenie o dochodach. Jednak zazwyczaj banki wydają karty kredytowe osobom powyżej 21 lat. Dla wypożyczalni karta kredytowa z limitem jest zabezpieczeniem, ponieważ na koncie karty blokowana jest opłata kaucyjna, która po oddaniu samochodu jest zwracana, a także może to być metoda płatności za wynajem.

Artykuł napisany we współpracy z Autolux – firmą zajmującą się wypożyczaniem samochodów z warszawskiego lotniska i nie tylko.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

jeden × 1 =