Akumulator samochodowy – jakie ma zadania?

Akumulator samochodowy jest jedną z najważniejszych części Twojego pojazdu. Zapewnia on zasilanie wszystkich elementów elektrycznych i akcesoriów Twojego samochodu, w tym rozruchu silnika. Oprócz oczywistego znaczenia, akumulator powinien być odpowiednio pielęgnowany, aby służył jak najdłużej.

Akumulatory są tylko częścią systemu elektrycznego samochodu, który obejmuje również alternator. Alternator przekształca energię mechaniczną w energię elektryczną. Kiedy jesteś w ruchu, alternator utrzymuje akumulator w stanie naładowania, zamieniając energię mechaniczną na elektryczną podczas hamowania lub zjeżdżania ze wzniesienia.

Dlaczego potrzebujemy akumulatora samochodowego?

Główną funkcją akumulatora samochodowego jest uruchamianie silnika i dostarczanie energii do wszystkich innych elementów elektrycznych w pojeździe. Rozrusznik pobiera energię z akumulatora poprzez przewód zapłonowy, aby włączyć silnik, który następnie odpala i pracuje na własnym zasilaniu paliwem (a nie jest zasilany bezpośrednio z akumulatora). Gdy silnik pracuje bez zarzutu, przejmuje rolę głównego źródła energii w samochodzie podczas jazdy po mieście lub na otwartej drodze.

Kiedy należy wymienić akumulator samochodowy?

Jeśli zauważysz nietypowe dźwięki dochodzące spod maski lub jeśli reflektory lub światła wewnętrzne przygasają podczas uruchamiania samochodu, możesz mieć problem z akumulatorem samochodowym. Objawy te wskazują, że akumulator może być słabo naładowany lub nawet całkowicie martwy; w każdym przypadku konieczna będzie jego wymiana.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

trzy + 8 =