Jaką funkcję w maszynach pełnią łożyska?

W niemal każdym mechanizmie przemysłowym – niezależnie od poziomu zaawansowania – znajdują się różnego rodzaju łożyska. Odpowiadają one bowiem za podtrzymywanie konkretnych części w celu zapewnienia im bezproblemowego ruchu obrotowego. W ten sposób wszelkie maszyny i urządzenia są w stanie funkcjonować bezawaryjnie oraz w pełni wydajnie przez długi okres czasu. 

Modele kulkowe to obecnie norma

W maszynach wykorzystywanych w rozmaitych branżach przemysłowych są montowane przede wszystkim łożyska toczne, wyróżniające się tym, że posiadają dwa pierścienie, pomiędzy którymi są umieszczone określone elementy toczne. Do tej kategorii zaliczamy m.in. modele kulkowe, igiełkowe, baryłkowe, walcowe oraz stożkowe. Na szczególną uwagę zasługują łożyska kulkowe skośne, gdyż mają wyjątkowo szerokie zastosowanie. Ich zadaniem jest przenoszenie sporych obciążeń wzdłużnych i promieniowych w przekładniach redukcyjnych, pojazdach rolniczych, zaawansowanych obrabiarkach, wentylatorach ściennych oraz urządzeniach elektrycznych i tekstylnych.

Z kolei baryłkowe idealnie nadają się do przenoszenia ogromnych obciążeń osiowych (ze względu na ponadprzeciętną masę), natomiast igiełkowe sprawdzają się głównie tam, gdzie wymagany jest bardzo precyzyjny proces łożyskowania (wszelkie maszyny z napędem wysokoobrotowym). Warto jeszcze wspomnieć o wersjach liniowych, które umożliwiają dokładną regulację danego urządzenia i jego poszczególnych elementów konstrukcyjnych. Realizują one zazwyczaj ruch wzdłuż prowadnicy albo wałka.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

trzynaście + 18 =