Jak leczyć rany przewlekłe?

/
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Rana, w terminologii medycznej oznacza przerwanie ciągłości tkanek. Dzięki zdolnościom regeneracyjnym ludzkiego organizmu proces gojenia się ran przebiega samoistnie. Niestety, w niektórych przypadkach gojenie może być zaburzone. Jeżeli proces ten trwa dłużej niż osiem tygodni, mówi się występowaniu tzw. ran przewlekłych. Rany przewlekłe mogą pojawiać się z kilku powodów. Zazwyczaj są one skutkiem innych chorób, takich jak miażdżyca, cukrzyca, czy nowotwór, które zaburzają przepływ składników odżywczych do zranionego miejsca. Przyczyną może także być zakażenie zranionego miejsca.

Leczenie ran przewlekłych nie jest łatwe. Najważniejszym etapem jest odpowiednie zdiagnozowanie pacjenta i rozpoznanie przyczyny trudności w gojeniu. Następnie zazwyczaj dobiera się odpowiedni opatrunek, którego zadaniem jest przyspieszenie procesu gojenia. Dobry opatrunek musi spełniać kilka funkcji. Do jego najważniejszych zadań należy przede wszystkim powstrzymanie krwawienia, pochłanianie wydzielanej przez organizm ropy oraz zabezpieczenie przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Istotny wpływ na proces gojenia ma także utrzymywanie prawidłowej wilgotności rany. W przypadku przewlekłych ran stosuje się różne rodzaje opatrunków w zależności od fazy gojenia. Obecnie najczęściej wykorzystuje się opatrunki absorpcyjne, poliuretanowo-piankowe, a także hydrożele, granulaty oraz hydrowłókna.

Jednym z najnowocześniejszych sposobów leczenia ran przewlekłych jest ozonoterapia. Ozon, jako trzyatomowa cząsteczka tlenu posiada silne właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne. Chociaż zdrowotne właściwości ozonu są powszechnie znane, dopiero od niedawna gaz ten jest wykorzystywany w medycynie. W zależności od miejsca występowania rany, ozon może być podawany bezpośrednio do krwi w formie ozonowanej soli fizjologicznej, doustnie jako ozonowana woda destylowana lub zewnętrznie jako opryski z ozonowanej wody destylowanej. Dzięki temu, że ozon mocno natlenia organizm, efekty jego działania są często spektakularne, dlatego metoda leczenia przewlekłych ran tym gazem cieszy się coraz większą popularnością.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jakie rozwiązania mogą wesprzeć lekarzy w prowadzeniu ich gabinetów?
Jakie rozwiązania mogą wesprzeć lekarzy w prowadzeniu ich gabinetów?
Praca lekarza zwykle kojarzy się ze szpitalem, ale wielu specjalistów prowadzi też swoje prywatne i niezależne gabinety. Nierzadko łączą to […]
Fotowoltaika – czym jest i jak może się przysłużyć domownikom
Fotowoltaika – czym jest i jak może się przysłużyć domownikom
W dobie świata, w którym zanieczyszczenie i zmiany klimatyczne stają się coraz poważniejszym i bardziej palącym problemem, odnawialne źródła energii […]
Montaż deski tarasowej – jak szybko i łatwo zamontować?
Montaż deski tarasowej – jak szybko i łatwo zamontować?
Taras jest miejscem, w którym można miło spędzać czas w ciepłe dni. Można wykonać go z różnych materiałów, ale bez […]