W dzisiejszych czasach branża przemysłowa rozwija się wyjątkowo intensywnie – głównie dzięki innowacyjnym technologiom oraz automatyzacji produkcji. Dotyczy to również obróbki elementów metalowych, w której wykorzystuje się liczne zaawansowane maszyny i narzędzia. Gwarantują one wysoką precyzję i uzyskanie wyrobów finalnych charakteryzujących się znakomitą jakością oraz wytrzymałością, a ponadto w znacznym stopniu usprawniają cały proces wytwarzania. Z niniejszego artykułu dowiemy się, jakie sprzęty są najbardziej przydatne.
Obróbka metali to proces technologiczny polegający na zmianie ich pierwotnych parametrów. Chodzi o kształt, rozmiar, a nawet właściwości chemiczne czy fizyczne. Zdecydowanie najbardziej popularna jest obróbka mechaniczna, nazywana potocznie skrawaniem, która opiera się na frezowaniu, toczeniu oraz szlifowaniu wybranych elementów w celu nadania im pożądanego kształtu. Nieco mniej powszechna jest obróbka plastyczna, przeprowadzana na zimno lub na gorąco. W tym przypadku mamy zazwyczaj do czynienia z kuciem, tłoczeniem, a także ciągnieniem. Trzeci rodzaj to obróbka cieplna (termiczna), wykorzystywana głównie w procesie modyfikacji stali (kluczowa czynność to hartowanie).
Podstawowym narzędziem służącym współcześnie do obróbki jest wiertarko frezarka do metalu o szerokim zakresie obrotów (z regulacją), za pomocą której bez problemu wykonuje się wszelkie otwory czy frezy. Posiada ona wszechstronne zastosowanie i zapewnia wysoką wydajność. Przydatnym sprzętem jest również krawędziarka, przeznaczona do prasowania, zgniatania oraz gięcia materiału w taki sposób, aby nadać mu właściwą formę. Oprócz tego w profesjonalnych zakładach przemysłowych i warsztatach bardzo często używa się wykrawarek, tokarek, giętarek, gratownic, gwintowników, rozwiertarek, szlifierek, nożyc do blachy i specjalnych pił ze wzmocnionym ostrzem.
Szczególne miejsce w procesie obróbki zajmują innowacyjne maszyny pracujące w oparciu o technologię CNC, czyli sterowane numerycznie za pomocą komputerowego oprogramowania CAM. Służą one do wykonywania wyjątkowo skomplikowanych elementów i detali z ogromną dokładnością, a także optymalną powtarzalnością. Ich ogromną zaletą jest to, że wyraźnie skracają czas obróbki i umożliwiają łatwe wdrożenie produkcji seryjnej, co ma decydujący wpływ na wzrost zysków oraz rozwój firmy na rynku. Dodajmy, że istnieje możliwość ich szybkiego zaprogramowania według konkretnych, bieżących planów produkcyjnych.