Zastosowanie zbiorników przeciwpożarowych

Zabezpieczenia pod postacią zbiorników przeciwpożarowych są koniecznością, regulowaną przez przepisy prawa budowlanego i ochrony przeciwpożarowych. W jakich sytuacjach inwestor musi zaplanować budowę takiego rodzaju zabezpieczenia? Kiedy ich zastosowanie jest konieczne? Odpowiedzi znajdziesz w naszym poniższym artykule.

Co warto wiedzieć na temat zbiorników przeciwpożarowych?

Na wstępie warto wyjaśnić, czym jest zbiornik przeciwpożarowy. Według prawa jest to pojemnik o dowolnym kształcie, w którym magazynowana jest woda do ugaszenia ognia w przypadku pożaru. Powstają one w miejscach, w których nie jest możliwe zapewnienie dużej ilości wody w krótkim czasie. W świetle przepisów inwestorzy muszą uwzględnić możliwość poboru wody z hydrantu, którego wydajność nie jest mniejsza niż 10 dm3/s. W przypadku braku takiej możliwości, wynikającej z różnych przyczyn, musi on zbudować zbiornik na wodę przeciwpożarową. Powinien być on zasilony przewodem wodociągowym.

Celem takiego zbiornika jest przede wszystkim pobór wody, która będzie niezbędna do gaszenia ewentualnego pożaru – zarówno we wnętrzu jak i na zewnątrz budynku. Niejednokrotnie jest to jeden z najważniejszych elementów ochrony przeciwpożarowej. Może być on podłączony do systemu zraszaczy lub do hydrantu, służyć może także jako punkt czerpania wody dla jednostek Straży Pożarnej podczas gaszenia pożarów. Budowa takiego elementu może być konieczna m.in.: w przypadku budynków zamieszkania zbiorowego, budynków użyteczności publicznej czy magazynów lub zbiorników cieszy palnych i gazów.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

cztery × dwa =