Czy stal to dobry materiał na konstrukcję?

Stal jest jednym z najpowszechniejszych metali i znajduje zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Jednym z głównych powodów, przez które tak się dzieje, jest fakt, że stal jest wielofunkcyjna, a jej właściwości w głównej mierze zależą od tego, w jaki sposób lub z jakimi domieszkami zostanie przygotowana. Dlatego, jeśli chcemy rozmawiać o konstrukcjach, trzeba jasno powiedzieć, że tak – stal jak najbardziej nadaje się do ich wykonywania. Wiele firm wykorzystuje ją do tych celów na co dzień.

Przydatne właściwości stali

Sam fakt, że dużo biznesów zajmuje się spawaniem konstrukcji stalowych powinien dać nam sygnał, co do użyteczności tego materiału. Stal jest bowiem bardzo plastyczna (zakres tej plastyczności zależy od zawartości węgla), przez co istnieje możliwość dostosowania poszczególnych elementów konstrukcji do wymogów danej sytuacji. Jest również dosyć tanim materiałem, co bez dwóch zdań przekłada się na jej popularność w wielu gałęziach przemysłu – nie tylko budowlanego.

Jednak przystępna cena nie świadczy o tym, że mamy do czynienia z metalem nie wytrzymałym. Stal sama w sobie cechuje się sporą wytrzymałością, a dzięki przeprowadzeniu na niej takich procesów, jak hartowanie, możemy tę wytrzymałość zwiększyć nawet kilkukrotnie. Jednak musimy pamiętać, że poprzez hartowanie zmniejszamy zaś jej plastyczność. Stal bardzo często przeznacza się na budowę hal, gdyż solidna konstrukcja jest w stanie utrzymać nawet kilkudziesięciometrowe przestrzenie. Jeśli planujemy podobną budowę, warto zainteresować się tym metalem.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

20 − 13 =