Dostępne na rynku urządzenia typu dron możemy podzielić według poszczególnych grup odbiorców końcowych tj.:
- Profesjonalistów: Są to przede wszystkim firmy zajmujące się wykonywaniem zdjęć oraz rejestrowaniem kadrów video. Zapisywane materiały odnoszą się do sporządzenia zobrazowanego opisu dot. topografii, tzn. ukształtowania danego terenu.
- Służb mundurowych: Sprzęt tego typu bierze aktywny udział w akcjach ratowniczo- poszukiwawczych z wykorzystaniem kamery funkcjonującej w oparciu o promienie podczerwieni.
- Hobbystów: są to fani zdalnie sterowanych bezzałogowych statków powietrznych.
Komponenty konstrukcyjne w formie wyposażenia dodatkowego wpływające na wykorzystanie technicznego potencjału danego sprzętu
- pojemność ogniwa zasilającego,
- typ wbudowanego silnika,
- rodzaj kontrolera dołączonego do zestawu,
- średnica oraz wytrzymałość śmigieł nośnych dronu,
- grubość oraz wytrzymałość ramy konstrukcyjnej,
- możliwość montażu dodatkowych modułów (np. w postaci tylnej lub umieszczanej bocznej kamery),
- dodatkowe miejsce przeznaczone na instalację innych komponentów tj.: zapasowe akumulatory, goelokalizator GPS
- (to nadajnik podający bieżącą pozycję urządzenia w trakcie jego lotu),
- dostępność oraz łatwość wymiany części zamiennych.
Więcej informacji poświęconych temu zagadnieniu można odnaleźć pod tym adresem internetowym: https://www.drony.net/category/drony.
Pieniądze nie zostały uwzględnione, albowiem uważamy, że każdego stać na zakup sprzętu zgodnego z zasobnością portfela czy potrzebami życiowymi. Jak słusznie mówią „do wyboru, do koloru”. Warto też wiedzieć, że niektóre typy kontrolerów dołączanych do zestawu latających dronów możemy używać w czasie grania w gry wideo na komputerze albo na PlayStation. Ponadto joysticki (z tłumaczenia na j. pl.: kontrolery) w standardzie posiadają wbudowane porty typu Micro USB.