Co trzeba wiedzieć o trenowaniu boksu?

Boks kojarzy się nam się z takimi sławami jak Andrzej Gołota czy Tomasz Adamek. Wielu Polaków posiada pozytywne skojarzenia z tą dziedziną sportu, ponieważ reprezentujący nas rodacy odnosili ogromne sukcesy dla siebie, jak i naszego kraju rozsławiając kraj nad Wisłą na cały świat. Po nich przyszli znakomici następcy, w skład których wchodzą również kobiety doskonale radzące sobie w tym wymagającym polu. Nie sposób nie wspomnieć choćby o Joannie Jędrzejczyk.

Obserwując zmagania bokserów w oktagonie, zapominamy jednak, jak wiele pracy, godzin treningu, łez i potu włożyli w to, by w końcu sędzia uniósł ich zmęczone ręce w górę w geście zwycięstwa. Wielu wydaje się, że poruszanie się po niewielkiej klatce z niczym nie równa się z wytężonym wysiłkiem piłkarzy, biegających po boisku o wiele dłużej. Zapominają o tym, że boks to praca całego ciała i umysłu skoncentrowana w kilkuminutowych rundach.

Boks w pigułce, czyli abc debiutanta

Przede wszystkim boks to sport wymagający ogromnego wysiłku i kondycji tak samo dużej jak w innych dziedzinach sportu. Dodatkowo, jako sport indywidualny, wymaga analizowania sytuacji na bieżąco i podejmowania decyzji o prowadzeniu ciosu, zastosowaniu uniku i wielu innych metodach taktycznych. Poza walką boks to jednak wiele przygotowań i treningów poprzedzających, a tym samym specyficzne zasady działania i reguły.

Ze spraw technicznych trzeba dowiedzieć się owijki bokserskie jak owijać, żeby zabezpieczyć swoje kości oraz delikatną skórę dłoni przed obtarciem. W przypadku wyposażenia należy także wybrać odpowiednie rękawice bokserskie treningowe dopasowane do wielkości dłoni.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

2 × trzy =