Układ hamulcowy jest bardzo istotny dla bezpiecznej jazdy, zatem powinien być okresowo sprawdzany i powinniśmy też reagować na wszelkie przesłanki dotyczące ewentualnych awarii. Takimi mogą być choćby drgania czy znoszenie podczas hamowania lub po prostu niepokojące odgłosy.
Z uwagi na częste korzystanie z hamulców i związaną z tym dużą eksploatacją poszczególnych materiałów, są to części samochodowe, które stosunkowo często wymagają wymiany. Awarii mogą ulec na przykład klocki hamulcowe, jeżeli dojdzie do ich przegrzania oraz nierównomiernego tarcia. Ich dobry stan jest ważny, bowiem wpływa na drogę hamowania i prawidłowe zatrzymywanie. Newralgiczną częścią jest też tarcza hamulcowa, która przy udziale wody może nie stygnąć w sposób równomierny, co prowadzi do jej zakrzywienia. Może także pękać pod wpływem zbyt wysokim temperatur (przy przegrzaniu). Rzadziej konieczne są zamiany elementów w hamulcach bębnowych, które wykorzystywane są często w kontekście tylnej osi samochodu. Także tam trzeba jednak sprawdzać okresowo stan takich części jak bębny hamulcowe, szczęki czy sprężyny rozpierające. Nie są one tak narażone na eksploatację jak części hamulców tarczowych, lecz wciąż nie należy ich zaniedbywać.
Przy okazji poruszania się samochodem powinno się monitorować komfort jazdy także pod kątem ewentualnych awarii układu hamulcowego i bez względu na sytuację konieczne są okresowe przeglądy oraz wymiany tych elementów pojazdu. W przeciwnym razie można się narazić na niepotrzebne niebezpieczeństwo i poważne wypadki.