Biuro rachunkowe – czy każdy może je założyć?

Niemal każda firma musi poradzić sobie z gąszczem przepisów oraz ich nowelizacjami. W związku z tym nie ma nic dziwnego w tym, że biuro rachunkowe jest często postrzegany jako sposób na rentowny biznes. Czy każdy może założyć biuro rachunkowe?

Założenie biura rachunkowego – deregulacja zawodu

Dobrą wiadomość dla wszystkich tych, którzy są zainteresowani uruchomieniem własnego biura rachunkowego, jest fakt, że w 2014 roku dokonano deregulacji w tym zakresie. W efekcie nie jest konieczne posiadanie certyfikatu wydawanego przez Ministra Finansów, by móc otworzyć biuro zajmujące się usługowym prowadzeniem księgowości.

Z drugiej strony nie oznacza to jednak, że w branży tej może działać każdy, kto ma chęci. Konieczne jest jeszcze spełnienie następujących kryteriów:

– posiadanie statusu niekaralności (m.in. z tytułu przestępstw skarbowych, przeciwko mieniu, obrotowi gospodarczemu oraz wiarygodności dokumentów),

– posiadanie pełnej zdolności do czynności prawnych,

– wykupienie ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej (ubezpieczenie OC).

Założenie biura rachunkowego – ważne są umiejętności

Wymogi formalne to kwestia ważna, lecz nie jedyna. Istotne są jeszcze kompetencje z zakresu podatków, finansów i rachunkowości. Kryteria formalne oraz nieformalne spełniają takie podmioty, jak na przykład Biuro Rachunkowe Maria Getek. Warto zajrzeć na tę stronę internetową: https://www.biurogetek.pl/oferta/uslugi-ksiegowe.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

szesnaście − dwanaście =