Biologiczne oczyszczalnie ścieków należą do coraz chętniej stosowanych technik we współczesnym przemyśle. Polegają one na precyzyjnym usuwaniu z danych ścieków wszelkich ciał stałych większych lub mniejszych oraz substancji organicznych, które rozpuszczają się w ściekach. Aby proces ten okazał się skuteczny do jego przeprowadzenia używa się mikroorganizmów w warunkach tlenowych oraz beztlenowych. Dzięki posiadaniu odpowiednich urządzeń oczyszczalnia ścieków jest w stanie w pełni profesjonalnie oraz prawidłowo przeprowadzić proces biologicznego oczyszczania ścieków.
Biologiczne oczyszczanie ścieków dzieli się na 6 etapów. Do punktu pierwszego należy wstępne przesiewanie znajdujących się w ściekach ciał obcych i substancji stałych. Materiały te oddzielane są za pomocą specjalnych filtrów. Następnie przechodzi się do usuwania produktów mineralnych, czyli pozbycia się z zanieczyszczonej wody wszelkich kamieni, żwiru czy piasku. Po tym następuje sedymentacja – polega ona na skierowaniu ścieków do zbiorników, w których przechowywane są przez 8 godzin, w tym czasie pozostałe substancje stałe osadzają się na dnie zbiornika i zostaną usunięte. Czwartym etapem jest obróbka biologiczna – ścieki mają kontakt z mikroorganizmami, które usuwają zanieczyszczenia organiczne – następnie przechodzi się do osadzania ostatecznego oraz ostatniego (dodatkowego) etapu czyszczenia.
Jednak biologiczne oczyszczanie ścieków jest możliwe do zrealizowania, także w naszym gospodarstwie domowym. W tym celu niezbędny okaże się osadnik gnilny – zbiornik, w którym zaczyna się sam proces oczyszczania. W osadniku gnilnym zachodzą dwa główne działania: oczyszczanie mechaniczne oraz oczyszczanie biologiczne, dobrze zaprojektowany odpowiada za redukcję zanieczyszczeń w ściekach o nawet 85 procent.