Bezpieczny kierowca – Jak unikać wypadków samochodowych

Bezpieczna jazda to kwestia zdrowego rozsądku. Należy być czujnym i uważnym na drodze przez cały czas, przestrzegać ograniczeń prędkości i przepisów ruchu drogowego oraz zachować bezpieczną odległość od innych pojazdów. Ulica jest pełna różnych urządzeń i oznaczeń, które mają usprawnić cały ruch drogowy. Na stronie  https://sklep.szymkowiak.pl/ możesz zobaczyć przykłady. Jednak bezpieczna jazda wymaga czegoś więcej niż tylko zwracania uwagi na to, co dzieje się wokół pojazdu. Oznacza to również wiedzę, jak radzić sobie w sytuacjach awaryjnych – od nagłego hamowania do kolizji z innymi pojazdami.

Jak jeździć bezpiecznie?

  1. Lusterka wsteczne: Upewnij się, że widzisz za sobą. Wyreguluj je tak, aby między samochodem z przodu a Twoim tylnym zderzakiem była równa ilość miejsca.
  2. Martwe pola: Bądź świadomy tego, co jest za Tobą, sprawdzając swoje martwe pola. Jeśli trudno jest stwierdzić, czy samochód znajduje się w Twoim martwym polu podczas postoju na światłach, poproś kogoś z samochodu, aby spojrzał pod innym kątem. Będzie ona w stanie stwierdzić, czy jest tam jakiś pojazd, czy nie.
  3. Ograniczenia prędkości: Przestrzegaj oznaczonych ograniczeń prędkości i zwalniaj odpowiednio do warunków, takich jak pogoda, natężenie ruchu, zatłoczenie i widoczność na drogach, zwłaszcza podczas mgły, kiedy dostrzeżenie Cię przez innych kierowców może zająć więcej czasu. Rozważ użycie tempomatu na autostradach, aby nie musieć stale dostosowywać prędkości do warunków ruchu wokół Ciebie – po prostu trzymaj się ustalonego ograniczenia prędkości i pozwól tempomatowi wykonać pracę za Ciebie (pamiętaj jednak, że tempomat nie działa dobrze przy dużych prędkościach).
  4. Jazda w rozproszeniu: Nie pisz SMS-ów podczas jazdy ani nie rozmawiaj przez telefon. Jeśli musisz wykonać lub odebrać połączenie, zjedź w bezpieczne miejsce, zanim to zrobisz. Jeśli planujesz odebrać ważną rozmowę podczas jazdy, użyj technologii Bluetooth lub urządzeń głośnomówiących, zamiast trzymać telefon przy uchu lub próbować rozmawiać przez niego podczas jazdy.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

pięć × dwa =