Z czego korzysta ksiądz podczas mszy?

W trakcie odprawiania mszy świętej kapłan posługuje się wieloma przedmiotami, które są niezmienne od wielu lat lub podlegają wymianom w niewielkiej liczbie. Poniższe przedmioty posiadają swoją ogólną nazwę, która brzmi: paramenty liturgiczne. Większość z nich przyjęło nazwę łacińską, ponieważ był to kiedyś język używany podczas odprawiania liturgii.

W czasie mszy świętej nazywanej również eucharystią kapłan korzysta z naczyń, w których przechowywane są eucharystyczne postacie chleba i wina. Wino umieszczone jest w kielichu, natomiast ciało Chrystusa w puszce. Początkowo kielich zakrywa purtyfikaterz, czyli kawałek materiału, którym ksiądz wyciera brzegi kielicha przed spożyciem eucharystycznego wina. Na purtyfikaterzu ułożona jest patena, czyli okrągła tacka, na której znajduje się ciało Chrystusa- hostia. Patena okryta jest palką, która ochrania kielich przed szkodnikami czy owadami. Całość otoczona jest welonem, którego kolor bezpośrednio związany jest z liturgią danego dnia. Welon to rodzaj ozdobnego materiału, który stanowi element dekoracyjny.

W pobliżu księdza znajduje się mszał, czyli księga, która posiada większość tekstów niezbędnych do odprawiania mszy świętej. Kapłan korzysta również z klęcznika, zwłaszcza podczas nabożeństw zawierających odczytywanie litanii. oraz relikwiarza, w którym umieszczone są szczątki świętych. Relikwiarz najczęściej wykonywany jest w formie krzyża, monstrancji, puszki lub skrzynki i ozdabiany jest kamieniami szlachetnymi lub innymi zdobieniami.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dziesięć − pięć =