Pręty gwintowane stanowią wyroby hutnicze. Są one bardzo sztywne i trwałe, produkowane za pomocą ciągnięcia lub walcowania. Bardzo trudno zmienić ich kształt, zazwyczaj potrzeba do tego specjalistycznych narzędzi.
Na rynku do wyboru jest 5 rodzajów prętów, tj. gwintowane, okrągłe, prostokątne, kwadratowe i sześciokątne. Najczęściej wykonane są one ze stali, a określane za pomocą takich parametrów jak klasa, gatunek, wytrzymałość materiału oraz średnica i wymiar przekroju.
Pręty gwintowane są wyposażone w gwint, który determinuje ich rodzaj. Mają one nacięcia powierzchni stożkowej lub walcowej i dzieli się je na zewnętrzne oraz wewnętrzne. W ich klasyfikacji obowiązuje miara metryczna oznaczana literą „M” i liczbą, która określa wielkość elementu. W praktyce oznacza to, że pręt gwintowany m30 ma średnicę o wielkości 30 mm.
Dokładniej można je podzielić ze względu na kształt, tj. prostokątne, sześciokątne, okrągłe, trapezowe, stożkowe, rowerowe. Kolejnym kryterium jest sposób wykorzystania. Do stabilizacji zbrojeń w konstrukcjach żelbetowych używa się gwintów o większych średnicach niż w przypadku montażu instalacji elektrycznych, hydraulicznych i wentylacyjnych. Do tego typu prac często używane są pręty gwintowane 6M, które można znaleźć na https://www.kristal.net.pl/produkty/pret-gwintowany-m8/531. Co więcej, dzieli się je ze względu na sposób skręcania: lewy i prawy, a także właściwości materiału, np. kwasoodporne i nierdzewne.