Sprzedaż mieszkania – o jakich elementach należy pamiętać

Sprzedaż mieszkania wymaga odpowiedniego przygotowania. Kwestią niezwykle istotna jest przede wszystkim odpowiednie przygotowanie dokumentów, niezbędnych do przeprowadzenia całego procesu. Jednym z niezbędnych jest księga wieczysta, w której znajdują się wszystkie informacje dotyczące nieruchomości oraz jej właścicieli.

Co zawiera księga wieczysta?

W księgach wieczystych znajdują się informacje dotyczące tego, kto jest właścicielem danej nieruchomości i ewentualne zastawy lub służebności na danej nieruchomości. Bardzo często już na etapie wystawiania nieruchomości na sprzedaż zainteresowani kupcy chcą pozyskać numer księgi wieczystej, aby dzięki temu sprawdzić stan prawny nieruchomości. Dzisiaj bez problemu można sprawdzić księgi wieczyste Poznań i wiele innych miast, stanowią punkty, w których coraz więcej osób sprawdza interesujące ich nieruchomości przed zakupem.

Gdzie znaleźć księgi wieczyste?

Księgi wieczyste prowadzone są przez odpowiednie wydziały sądów w miejscowości, w której znajduje się dana nieruchomość. W związku z tym często na wgląd do nich trzeba poczekać, na przykład osoby, które chcą obejrzeć księgi wieczyste muszą się liczyć z tym, że nie zawsze z marszu można takie dane sprawdzić. Obecnie znając numer księgi wieczystej można także bez problemu sprawdzić jej treść w Internecie, na oficjalnych stronach rządowych. Takie rozwiązanie jest znaczne szybsze, jednak właściciel nieruchomości musi udostępnić numer księgi wieczystej zainteresowanym zakupem osobom w celu sprawdzenia.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 + 10 =