Przesyłanie dokumentów jest jednym z najbardziej newralgicznych punktów całego procesu zawierania umów, czy przekazywania ważnych informacji. Mogą znajdować się w nich dane osobowe lub poufne informacje dotyczące firmy – z tego względu niedbałe wrzucenie takiej przesyłki w zwykłą kopertę i powierzenie jej pierwszemu lepszemu dostawcy nie jest dobrym pomysłem (z pewnością nie zrobi też dobrego wrażenia u odbiorcy naszej paczki). Jak więc zabezpieczyć dokumenty?
Jest to pierwszy etap zabezpieczania naszych dokumentów, odpowiadający za ich bezpieczeństwo najbardziej bezpośrednio. Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem będą koperty bezpieczne. Zapewniają zarówno prywatność jak i bezpieczeństwo przed warunkami atmosferycznymi – w rodzaju deszczu – i, ogólniej, wilgocią. Wykonuje się je z specjalnej folii. Po ich zamknięciu nie jest możliwe otworzenie, bez poważnego rozerwania całej koperty (która jednak jest, ogólnie rzecz biorąc, bardzo wytrzymała na rozerwania): działa to nieco podobnie, jak dawne woskowe pieczęcie, upewniające adresata, że listu nikt wcześniej nie otworzył. Dane na nich wypisane na ogół można zakryć, a same koperty mogą być wykonane w ten sposób, że, nawet patrząc pod światło, nie da się podejrzeć ich zawartości.
Zapakowane już w bezpieczną kopertę dokumenty należy wysłać za pośrednictwem zaufanej firmy. Nie można zapomnieć o sprawdzeniu przedtem jej polityki co do przesyłania dokumentów, czy zaginionych paczek. Warto zwrócić też uwagę na to, czy przesyłki są ubezpieczane i na jaką kwotę. Trzeba liczyć się z tym, że najbezpieczniejsza opcja może nie być najtańszą, ale jest to coś, na czym nie warto oszczędzać.